Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

Żyjące panele słoneczne z Meksyku. Lepsze niż zwykłe?

Żyjące panele słoneczne z Meksyku. Lepsze niż zwykłe?

Meksykanie z firmy Greenfluidics opracowali inteligentne biopanele na bazie alg. Czy żyjące panele słoneczne z Meksyku są lepsze niż zwykła fotowoltaika?

Żyjące panele słoneczne

Opatentowana technologia Intelligent Solar Biopanel to unikalny wielofunkcyjny system, który opiera się na wykorzystaniu mikroalg i nanotechnologii. Panele generują energię i oczyszczają powietrze. Ciekawy design pasuje zarówno do montażu na fasadach budynków, jak i w ich wnętrzach.

Wizualizacja jednego z projektów

Jak to działa?

Algi produkują biomasę i ciepło przez cały rok, zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji. Ciepło, które wytwarzają żywe organizmy, zamieniane jest dzięki generatorowi w energię elektryczną i bezpośrednio dostarczane do budynku. Każdy biopanel może generować do 328 kWh/m2 rocznie. 

Dodatkowo twórcy wyliczyli, że ze względu na komfort cieplny, jaki panele mogą zapewnić budynkom, można zaoszczędzić do 90 KWh/m2 rocznie.

1 mobile1 baner
Reklama

Niektóre z przykładowych zastosowań to m.in.:

  • okna i świetliki w budynkach i szklarniach,
  • dekoracje na ścianach,
  • wychwytywanie CO2.

Pierwszy żyjący budynek powstał w Niemczech w 2013 roku i funkcjonuje do dzisiaj. 

Dlaczego nie widzimy więcej takich rozwiązań?

Ma to związek z wciąż drogimi kosztami produkcji biopaneli. Ich wydajność także ustępuje zwykłym panelom, dlatego przynajmniej do czasu podniesienia efektywności i obniżenia kosztów produkcji biopanele pozostaną raczej ciekawostką, niż faktyczną odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej na świecie.

źródło i zdj. główne – greenfluidics.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.