Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żyjące panele słoneczne z Meksyku. Lepsze niż zwykłe?

Żyjące panele słoneczne z Meksyku. Lepsze niż zwykłe?

Żyjące panele słoneczne z Meksyku. Lepsze niż zwykłe?

Meksykanie z firmy Greenfluidics opracowali inteligentne biopanele na bazie alg. Czy żyjące panele słoneczne z Meksyku są lepsze niż zwykła fotowoltaika?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Żyjące panele słoneczne

Opatentowana technologia Intelligent Solar Biopanel to unikalny wielofunkcyjny system, który opiera się na wykorzystaniu mikroalg i nanotechnologii. Panele generują energię i oczyszczają powietrze. Ciekawy design pasuje zarówno do montażu na fasadach budynków, jak i w ich wnętrzach.

Wizualizacja jednego z projektów

Jak to działa?

Algi produkują biomasę i ciepło przez cały rok, zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji. Ciepło, które wytwarzają żywe organizmy, zamieniane jest dzięki generatorowi w energię elektryczną i bezpośrednio dostarczane do budynku. Każdy biopanel może generować do 328 kWh/m2 rocznie. 

Dodatkowo twórcy wyliczyli, że ze względu na komfort cieplny, jaki panele mogą zapewnić budynkom, można zaoszczędzić do 90 KWh/m2 rocznie.

Niektóre z przykładowych zastosowań to m.in.:

  • okna i świetliki w budynkach i szklarniach,
  • dekoracje na ścianach,
  • wychwytywanie CO2.

Pierwszy żyjący budynek powstał w Niemczech w 2013 roku i funkcjonuje do dzisiaj. 

Dlaczego nie widzimy więcej takich rozwiązań?

Ma to związek z wciąż drogimi kosztami produkcji biopaneli. Ich wydajność także ustępuje zwykłym panelom, dlatego przynajmniej do czasu podniesienia efektywności i obniżenia kosztów produkcji biopanele pozostaną raczej ciekawostką, niż faktyczną odpowiedzią na wyzwania transformacji energetycznej na świecie.

źródło i zdj. główne – greenfluidics.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.