Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kaucja szklanych butelek w Polsce przyniesie ponad 150 milionów zł dochodu rocznie

Kaucja szklanych butelek w Polsce przyniesie ponad 150 milionów zł dochodu rocznie

Kaucja szklanych butelek w Polsce przyniesie ponad 150 milionów zł dochodu rocznie

Wbrew pojawiającym się w przestrzeni medialnej opiniom, system kaucyjny to najbardziej efektywna metoda zbierania jednorazowych opakowań szklanych po napojach. Biorąc pod uwagę ilości szklanych opakowań wprowadzanych na rynek, rozwiązanie to przyniesie znaczące efekty środowiskowe oraz zmniejszy zaśmiecanie.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Ile warte jest szkło w systemie kaucyjnym?

156 milionów złotych – tyle bowiem kosztuje 600 tys. ton szkła, które rocznie odzyskamy, włączając jednorazowe butelki szklane w zakres systemu kaucyjnego. Każda z tych ton jest warta 260 zł.

Szkło opakowaniowe wprowadzone na polski rynek w 2018 roku to 1,12 mln ton (wg danych Rekopol), z czego około 60% stanowiły butelki, 30% słoiki, a 10% opakowania kosmetyczne i medyczne.

Kaucja szklanych butelek potrzebna od zaraz

Adam Krynicki, prezes Krynicki Recykling SA, w wywiadzie udzielonym w 2016 roku podkreślił, że Polacy wyrzucają wraz z odpadami zmieszanymi 700 tys. ton szkła. Każda z tych ton jest warta 260 zł. 

W wywiadzie udzielonym w Radiu Olsztyn w 2019 roku stwierdził, że ponad 50% szkła trafia na składowiska w Polsce. Krynicki Recykling szacuje, że obecnie na polski rynek trafia rocznie około 630 tys. ton nieuzdatnionej stłuczki (surowiec z recyklingu) pochodzącej z selektywnej zbiórki. 

Więcej stłuczki to redukcja CO2 i energii

Każde 10% surowców pierwotnych zastąpionych stłuczką daje ok. 3% oszczędności energii oraz 5% redukcji emisji CO2 na wyprodukowanie produktu ze szkła. Wyprodukowanie butelki szklanej złożonej w większości z surowców pierwotnych pozostawia znaczny ślad węglowy – zdecydowanie większy od butelki PET czy puszki aluminiowej. 

Włączenie niemal wszystkich jednorazowych butelek szklanych w zakres systemu kaucyjnego pozwoliłoby zwiększyć do 90% poziom zbiórki, a więc rocznie odzyskać nawet do 600 tys. ton czystego szkła. Jedynym zanieczyszczeniem stłuczki będą w tym przypadku wtrącenia metalowe, tj. kapsle i obejmy aluminiowe bądź stalowe pozostające na szyjkach butelek, które są łatwe do odseparowania w instalacjach uzdatniania stłuczki.

źródło: mat. prasowe Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.