Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny piasek z recyklingu szklanych butelek. Można z niego budować!

Ekologiczny piasek z recyklingu szklanych butelek. Można z niego budować!

Ekologiczny piasek z recyklingu szklanych butelek? To możliwe! Glass Half Full przekształca szkło z recyklingu w piasek, który można wykorzystać do ekologicznej budowy. Zobacz alternatywę dla szkodliwego dla środowiska przemysłu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Jak wiele dobrych historii i ta zaczęła się od butelki wina…

Glass Half Full to organizacja założona przez Franziskę Trautmann i Maxa Steitza z Uniwersytetu Tulan w Nowym Orleanie (Luizjana, Stany Zjednoczone). W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia projektu zespół przetworzył ok. 500 ton szkła z wysypisk śmieci.

Franziska i Mark stawali się coraz bardziej sfrustrowani brakiem recyklingu szkła w Nowym Orleanie. Pewnej nocy, przy butelce wina, o której wiedzieli, że wyląduje na wysypisku, opracowali własny plan rozwiązania tego problemu.

I tak narodził się ich własny pomysł na recykling. Postanowili zbierać butelki i przetwarzać je na miał przypominający leżący na plaży piasek. Ekologiczny piasek z recyklingu szklanych butelek i stłuczka tego typu wykorzystywane są potem w eko-budownictwie i przy wyrobie nowych produktów.

Teraz ich konto na Tik Toku ma już ponad 250 tys. obserwujących, a film, w którym pokazują swoją pracę od kuchni obejrzało już ponad 9 milionów osób!

Ten wyjątkowy pomysł na recykling butelek podczas konferencji Keep Louisiana Beautiful (Zachować piękną Luizjanę) został wyróżniony jako najbardziej innowacyjny. 

keeeep
źródło: glasshalffullnola.org

Czym wyróżnia się projekt?

Ekologiczny piasek z recyklingu szklanych butelek

Zebrane butelki i inne szklane produkty są w pierwszej kolejności sortowane według koloru. Należy usunąć z nich wszystkie plastikowe i metalowe elementy.

Przetwarzanie szkła zaczyna się od kruszenia przez młyny młotkowe. Po zmiażdżeniu szkła otrzymuje się: ekologiczny piasek, stłuczkę szklaną (większe kawałki) oraz etykiety. 
Do czego wykorzystywane są piasek i stłuczka? Od posadzek i produktów szklanych, po worki z piaskiem na wypadek katastrof (m.in. częstymi w Nowym Orleanie powodziami i huraganami) po… biżuterię.

bizuteria
Przykład biżuterii dostępnej w sklepie nolaalchemy.com

Jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego musimy zastępować zwykły piasek nowymi rozwiązaniami. Piasek zdatny do budowy po prostu się kończy. 

Choć wydaje się to absurdalne, piasek to bardzo ograniczony surowiec. Jest tak, ponieważ wykorzystujemy go w ogromnych ilościach. Rocznie zużywamy nawet ok. 50 mld ton tego zasobu. Chęć uratowania ekosystemu Luizjany przed nadmiernym wydobyciem była dla zespołu Glass Half Full jedną z głównych inspiracji. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz artykuł:

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Poznaj więcej takich pozytywnych historii i inspirujących projektów.

źródło: glasshalffullnola.org

źródło zdjęć: glasshalffullnola.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.