Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nadmiar ciepła z hodowli alg ogrzewa teraz 2500 szwedzkich mieszkań 

Nadmiar ciepła z hodowli alg ogrzewa teraz 2500 szwedzkich mieszkań 

Nadmiar ciepła z hodowli alg ogrzewa teraz 2500 szwedzkich mieszkań 

Nadmiar ciepła z hodowli alg jest wykorzystywany do ogrzewania sieci miejskiej w Gustavsberg pod Sztokholmem. Innowacyjna instalacja umożliwia zastosowanie ciepła glonów na potrzeby 2500 mieszkań. To wyjątkowy przykład wykorzystania ciepła odpadowego, które w przeciwnym razie zostałoby utracone.

Reklama

Algi ogrzewają szwedzkie mieszkania

Za innowacyjne rozwiązanie odpowiedzialny jest szwedzki koncern energetyczny Vattenfall. Ciepło pochodzące z procesu produkcyjnego zakładu AstaReal zostałoby utracone, gdyby nie odważny pomysł inżynierów.

Proces produkcyjny AstaReal jest energochłonny i wymaga zarówno energii elektrycznej, jak i chłodzenia. Nadmiar ciepła jest teraz wykorzystywany do ogrzewania domów i lokali, a mieszkańcy Gustavsberga zaspokajają obecnie ponad 20 % swoich potrzeb grzewczych dzięki nowej technologiimówi Kurosh Beradari, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vattenfall Heat w Szwecji.

Kontrakt energetyczny na specjalnie przystosowany obiekt do odzysku ciepła zainstalowany w zakładzie produkcyjnym AstaReal w Gustavsbergu podpisano jesienią 2021 roku. Na czym dokładnie polega ta technologia? 

Ciepło odpadowe

Nowe rozwiązanie umożliwia efektywne odzyskiwanie nadmiaru ciepła z procesu produkcyjnego. Oznacza to, że ​​ponad piętnaście milionów kilowatogodzin ciepła rocznie będzie odzyskiwane i ponownie wykorzystywane w lokalnej sieci ciepłowniczej w Gustavsbergu.

Rozwiązanie techniczne jest już gotowe i w przyszłości nadal będziemy odpowiedzialni za jego eksploatację i administrowanie. Jesteśmy dumni z naszej współpracy z firmą AstaReal, która była pionierem w zakresie przełomowego rozwiązania odzysku ciepła,, które przyniesie korzyści zarówno firmie jak i lokalnej społecznościmówi Lars Blomberg, odpowiedzialny za klientów przemysłowych w Vattenfall Network Solutions.

AstaReal z Gustavsberg jest pierwszą firmą na świecie, która z powodzeniem produkuje naturalną astaksantynę na dużą skalę. Ten fitoskładnik jest stosowany jako suplement diety zarówno dla ludzi, jak i zwierząt w Szwecji, a także na całym świecie.

Produkcja naturalnej astaksantyny odbywa się poprzez hodowlę alg w wyjątkowych fotobioreaktorach wewnętrznych. Dlatego ważne jest, abyśmy wykorzystywali energię elektryczną i chłodzenie tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Nasze partnerstwo z Vattenfall umożliwia nam zrównoważoną uprawę alg i pomaga stać się pozytywną siłą w społeczeństwie dzięki cyrkularnemu biznesowi. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że projekt odzysku nadmiaru ciepła jest już uruchomionymówi Peter Worsöe, dyrektor generalny AstaReal AB.

Nadmiar ciepła z hodowli alg ogrzewa teraz 2500 szwedzkich mieszkań 
Zakład w Gustavsbergu, źródło: Vattenfall

Ciepło odpadowe to niewykorzystywana energia powstająca przy okazji innych procesów. W Polsce przykładem jego zagospodarowanie jest praca odlewni Volkswagena w Poznaniu. W Finlandii na takiej samej zasadzie działa pierwszy na świecie piaskowy magazyn ciepła.

Istnieje także wiele innych ciekawych zastosowań alg. Glony coraz częściej wykorzystywane są jako odnawialne źródło energii.

Odnawialne źródło energii z glonów

W Hamburgu powstał pierwszy (i być może jedyny taki) na świecie budynek z systemem fasad stworzonych do uprawy glonów. Algi produkują biomasę i ciepło przez cały rok, zaciemniają budynek i nie wymagają złożonej konserwacji. Budynek zasilany glonami produkuje zieloną energię – zobacz zalety i wady innowacyjnego projektu SolarLeaf.

Meksykanie z firmy Greenfluidics opracowali inteligentne biopanele na bazie alg. Czy żyjące panele słoneczne z Meksyku są lepsze niż zwykła fotowoltaika?

Okazuje się także, że glony są użyteczne w wychwytywaniu dwutlenku węgla z atmosfery, co może pomóc w ograniczaniu efektu cieplarnianego. 

źródło i zdjęcie główne: Vattenfall

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.