1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Automaty z napojami z dodatkową funkcją? Te są w stanie redukować CO2 ze środowiska!

Automaty z napojami z dodatkową funkcją? Te są w stanie redukować CO2 ze środowiska!

Asahi Soft Drinks, japoński producent m.in. piw bezalkoholowych postanowił zamontować specjalne automaty z napojami, które jednocześnie będą w stanie filtrować i redukować CO2. Pilotażowy projekt rusza od czerwca.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Automaty z napojami oczyszczą środowisko

Asahi Group Holdings to japońska firma, która zajmuje się produkcją piwa i napojów bezalkoholowych. Na razie w ramach testów zamierza zamontować „w kraju kwitnącej wiśni” 30 automatów, które poza możliwością kupienia napoju będą posiadały dodatkową funkcję.

Urządzenia będą w stanie także filtrować i pochłaniać CO2, które Asahi Group Holdings planuje wykorzystać w przemyśle. Ich instalacja rozpocznie się już w czerwcu 2023 roku w regionach Kanto i Kansai w Japonii.

image 36
Automaty z napojami z dodatkową funkcją? Te są w stanie pochłaniać CO2 ze środowiska! Źródło: asahigroup-holdings.com

Celem dalsza redukcja CO2

Producent napojów od lat stara się wdrażać do swojego biznesu nowe technologie, które oprócz zwiększenia wydajności, są w stanie działać na rzecz ochrony środowiska. Projekt automatów redukujących CO2 to pierwszy taki pomysł w Japonii – Asahi Soft Drinks postanowiła go nawet opatentować.

W 2021 roku firma opublikowała publicznie swoje cele, jakie chce zrealizować w najbliższych latach. Jednym z nich jest redukcja emisji CO2 w wyniku produkcji i całej działalności Asahi Soft Drinks o 1% lub więcej względem poprzedniego roku.

Producent już myśli o rozwoju tego projektu. Celem w najbliższych latach jest zbudowanie w pełni bezemisyjnych urządzeń do sprzedaży napojów.

– Do 2030 roku zainwestujemy ponad 370 mln dolarów w plan Asahi Carbon Zero, który zakłada redukcję emisji CO2 do zera do 2050 roku – czytamy w publicznym raporcie japońskiego producenta na temat celów firmy.

Redukcja CO2 na świecie

Pod koniec ubiegłego roku Global Carbon Project opublikowały raport z wstępnymi szacunkami wzrostu globalnych emisji gazów cieplarnianych w 2022 roku. Wówczas spodziewano się, że emisje CO2 dobiją nowego rekordu, ale przekroczą poprzedni wyłącznie o 1%. Przewidywania potwierdził ostatni oficjalny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). 

Globalne emisje CO2 w 2022 roku związane z sektorem energetycznym wzrosły o 321 Mt (mln ton), czyli około 0,9%. Emisje wynikające ze spalania paliw kopalnych wzrosły o 432 Mt mln ton, podczas gdy ilość dwutlenku węgla związanego z procesami przemysłowymi spadła o 102 Mt. Oznacza to, że ilość gazów cieplarnianych wyemitowanych do atmosfery wyniosła 36,8 Gt (mld ton). Jednak wzrost emisji okazał się znacznie wolniejszy niż globalny rozwój ekonomiczny. W porównaniu z danymi z zeszłych lat ostatnie wyniki mogą dawać nadzieję. 

W 2019 roku światowe emisje gazów cieplarnianych ustanowiły historyczny rekord, który ochłodziła pandemia. W 2020 roku ilość CO2 spadła o około 5,4%. Niestety w kolejnym roku liczby wróciły na poziom sprzed pandemii COVID-19, ustanawiając następny rekordowy wynik – emisje CO2 wzrosły o około 6%, czyli 2 Gt, osiągając 36,4 Gt.

Źródło: asahigroup-holdings.com

Fot: asahigroup-holdings.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.