Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiemy czyje statki pomogą w montażu polskim turbin na Bałtyku

Wiemy czyje statki pomogą w montażu polskim turbin na Bałtyku

Wiemy czyje statki pomogą w montażu polskim turbin na Bałtyku

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji drugiej partii turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Instalacja turbin wiatrowych dla Baltica 2 została podzielona na dwa etapy, a wykonawcę każdego z nich wyłoniły oddzielne postępowania przetargowe.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na początku stycznia kontrakt na instalację pierwszej transzy turbin został przyznany norweskiemu Fred. Olsen Windcarrier. Z kolei druga partia, dzięki umowie pomiędzy PGE i Ørsted, zostanie zamontowana przez firmę Cadeler.

Firma Cadeler jest wiodącym globalnym wykonawcą prac w zakresie budowy, konserwacji i demontażu morskich farm wiatrowych. Pochodząca z Danii spółka od ponad 15 lat specjalizuje się w montażu turbin dla projektów offshore.

PGE i Ørsted mają zakontraktowane już wszystkie niezbędne komponenty dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, a także podpisane umowy na instalację fundamentów, turbin i kabli. Partnerzy wybrali też generalnego wykonawcę lądowej infrastruktury przyłączeniowej. Posiadają już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Ostatnim krokiem przed rozpoczęciem budowy będzie podjęcie przez inwestorów ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID).

Baltica 2 jest jednym z dwóch – obok Baltica 3 – etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica. Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku. Baltica 2 i Baltica 3 utworzą farmę Baltica o łącznej mocy 2,5 GW, która znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki, dostarczając zieloną energię dla prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce.

Źródło: informacja prasowa – PGE i Ørsted Polska

Fot. PGE i Ørsted Polska

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.