Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co piąty Polak nie wie, czym są SMR-y. Czy społeczeństwo chce małego atomu?

Co piąty Polak nie wie, czym są SMR-y. Czy społeczeństwo chce małego atomu?

Co piąty Polak nie wie, czym są SMR-y. Czy społeczeństwo chce małego atomu?

Modułowe reaktory atomowe mają odegrać istotną rolę w osiągnięciu celów klimatycznych UE na rok 2040. Nowa technologia ma swoich zwolenników również w Polsce, gdzie planuje się dziesiątki tego typu inwestycji. Okazuje się jednak, że wśród Polaków nowa technologia wciąż jest mało znana. Jedna piąta badanych przyznaje, że nie wie czym są SMR-y.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Blisko 20% Polaków nie wie czym jest mały atom

Nowe propozycje UE zakładają redukcję szkodliwych emisji o 90% w stosunku do roku 1990 dla całej wspólnoty. W tym kontekście Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie popularyzacji modułowych reaktorów atomowych, które mają odegrać kluczową rolę w osiągnięciu unijnych celów klimatycznych. Pomimo planów budowy nawet kilkudziesięciu tego typu instalacji przez rodzime koncerny energetyczne, w Polsce temat SMR-ów pozostaje słabo znany opinii publicznej.

W kolejnej fali badania Barometr MCPL realizowanego przez sopocką pracownię PBS na zlecenie firmy inżynieryjnej Multiconsult Polska, badanych zapytano między innymi o poziom akceptacji nowej technologii reaktorów. Okazuje się, że jest on wyraźnie niższy niż w przypadku tradycyjnych elektrowni atomowych, a jedna piąta badanych przyznaje, że „nie wie co to jest SMR”.

– Chociaż odpowiedniki modułowych reaktorów atomowych od dziesięcioleci pracują na okrętach podwodnych czy lodołamaczach, pozostają technologią szerzej nieznaną w energetyce. Dotychczas nie udało się zrealizować ani jednej komercyjnej instalacji tego typu, dlatego nie dziwi niewielka świadomość tej technologii wśród opinii publicznej. Wydaje się, że dekady planów oswoiły nas z koncepcją budowy elektrowni jądrowej, którą według naszych badań popiera ponad połowa Polaków. W kontekście SMR-ów mamy jednak jeszcze sporo do nadrobienia – mówi Szymon Grabowski, dyrektor Pionu Przemysł, Ropa i Gaz w Multiconsult Polska.

Czy SMR to dobre rozwiązanie dla polskiej energetyki?

Jak podkreśla KE w swojej deklaracji, małe reaktory mogą odegrać istotną rolę, jako uzupełnienie tzw. podstawy w systemach energetycznych, zapewniając stabilność sieci, w których duży udział mają odnawialne źródła energii. Nowe instalacje mogłyby w sposób rozproszony zastępować dotychczas wykorzystywane jednostki konwencjonalne oraz zapewniać dostawy energii bezpośrednio do odbiorców, stanowiąc element dywersyfikacji systemu wytwarzania energii elektrycznej.

– Konstrukcja modułowa oznacza również skalowalność instalacji. Umożliwia elastyczne dostosowanie liczby reaktorów do potrzeb danej lokalizacji, a kompaktowa konstrukcja pozwala na lokalizowanie ich blisko punktów odbioru energii, ograniczając koszty budowy i eksploatacji sieci przesyłowych oraz strat energii na przesyle – mówi Szymon Grabowski.

Póki co jednak brakuje w Europie przykładów udanych, komercyjnych wdrożeń tego typu instalacji, a sama technologia, poza wyzwaniami natury technicznej, może budzić także społeczny opór. Z badań Multiconsult Polska wynika, że jest to obecnie jedna z najmniej popieranych technologii wśród polskich respondentów. W kolejnych edycjach badania, niepodzielnie królują natomiast dobrze znane milionom Polaków instalacje fotowoltaiczne, których budowę w swojej okolicy popiera blisko 80% badanych.

W Polsce plany na budowę małych reaktorów jądrowych mają dwie istotne spółki skarbu państwa: KGHM oraz Orlen. Drugi z koncernów we współpracy z Synthosem ma ambitne plany postawienia aż 76 SMR-ów w 26 lokalizacjach do roku 2038. W związku jednak ze zmianami na najwyższych szczeblach władzy spółki zamiary te mogą ulec zmianie. KGHM nie skonkretyzował jeszcze swoich planów budowy małego atomu, jednak projekt już stoi pod znakiem zapytania, bowiem dostawca technologii, amerykańska firma NuScale, w listopadzie zeszłego roku wycofała się z budowy pilotażowego projektu w stanie Utah.

– Więcej o problemach SMR-ów od KGHM pisaliśmy tu: Polskie małe reaktory pod znakiem zapytania? NuScale nie stworzy projektu w Utah, ale umowa z KGHM nadal obowiązuje

Źródło: informacja prasowa – Multiconsult Polska

Fot. Canva (vicky_81; Jelena83)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.