Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Orlen szuka nowego zarządu. Jakie wymagania ma spełniać nowy prezes?

Orlen szuka nowego zarządu. Jakie wymagania ma spełniać nowy prezes?

Orlen szuka nowego zarządu. Jakie wymagania ma spełniać nowy prezes?

Jedna z najważniejszych spółek energetycznych w kraju przechodzi ostatnio spore zmiany. Miesiąc zaczął się od głośnej decyzji Daniela Obajtka, który został odwołany ze stanowiska prezesa. W międzyczasie ze swoich miejsc w zarządzie zrezygnowali również Michał Róg i Jan Szewczak, a Rada Nadzorcza spółki powołała tymczasowy zarząd. W środę 14 lutego ogłoszono z kolei konkurs na nowych zarządców Orlenu. Jakie warunki muszą spełniać kandydaci?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Daniel Obajtek przestał być prezesem Orlenu. Kto go zastąpi?

1 lutego 2024 roku Daniel Obajtek poddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej Orlenu. Jak czytamy w komunikacie koncernu, stało się to “w związku ze zmianą podejścia akcjonariusza dominującego i zmianą polityki dotyczącej dalszego rozwoju Koncernu”. Rada Nadzorcza zadecydowała z kolei o tym, że Obajtek od 5 lutego przestanie pełnić funkcję prezesa zarządu.

Obajtek pełnił funkcję prezesa Orlenu równo 6 lat, bowiem został powołany na to stanowisko 5 lutego 2018 roku. Wcześniej pełnił m.in. funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Lotosu, a karierę polityczną zaczynał w samorządzie jako radny, a potem wójt gminy Pcim. To ostatnie stanowisko pełnił przez niewiele ponad 2 kadencje (zrezygnował w 2015 rok po trzecim zwycięstwie w wyborach, ze względu na powołanie go na prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Daniel Obajtek to postać kontrowersyjna. Największym echem odbiły się tzw. taśmy Obajtka, opublikowanie w 2021 roku przez “Gazetę Wyborczą” zapisy rozmów telefonicznych, z których wynikało, że miał świadczyć o złożeniu niezgodnych z prawdą depozycji w sprawie dzielenia funkcji wójta z kierowaniem spółką TT Plast. Taśmy wzbudziły też podejrzenia w sprawie majątku Obajtka, pojawiła się również sugestia, że udzielał on stanowisk w państwowych spółkach i instytucjach na podstawie osobistych koneksji. Druga duża kontrowersja związana z Danielem Obajtkiem wybuchła w tym roku – według opublikowanego pod koniec stycznia raportu NIK fuzja Lotosu z Orlenem miała przebiegać niezgodnie z prawem. O szczegółach donosiliśmy na naszym portalu:

Duże zmiany w zarządzie Orlenu

Po odwołaniu Obajtka z zarządu spółki odeszli kolejni członkowie. 2 lutego koncern poinformował o rezygnacji Michała Roga, który zajmował się handlem i logistyką. Stanowisko piastował od 2018 roku. 5 lutego z członkostwa w zarządzie zrezygnował Jan Szewczak, który był odpowiedzialny za kwestie finansowe od 2020 roku.

Nowa Rada Nadzorcza zwołała Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie, podczas którego powołała nowych tymczasowych członków zarządu Orlenu. Pełniącym obowiązki prezesa został Witold Literacki (widoczny na zdjęciu głównym artykułu), absolwent Uniwersytetu Śląskiego, ekspert w dziedzinie finansów i podatków. Był on związany z Orlenem już wcześniej przez ponad dekadę – w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków koncernu.

Oprócz Literackiego w tymczasowym zarządzie znalazło się trzech członków Rady Nadzorczej: Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński, a także Józef Węgrecki, który w zarządzie spółki zasiada od 2018 roku. Zarząd w takim składzie został powołany na okres nie dłuższy niż 3 miesiące do czasu powołania właściwych członków zarządu w drodze konkursu. Jak będzie wyglądać ta procedura?

Kto sięgnie po władzę w Orlenie? Rada Nadzorcza ogłasza konkurs

Ogłoszenie o konkursie na wybór członków zarządu spółka opublikowała w środę 14 lutego. Według komunikatu zainteresowani kandydaci mogą zgłaszać się do Rady Nadzorczej do 1 marca do godziny 15:00. Potem, w terminach 11-15 marca, odbędą się rozmowy kwalifikacyjne.

Oprócz prezesa zarządu, a więc najważniejszej osoby w spółce, poszukiwani są również jego członkowie, a konkretnie:

  • Wiceprezes ds. Finansowych
  • Wiceprezes ds. Strategii i Zrównoważonego Rozwoju
  • Członek Zarządu ds. Upstream
  • Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej
  • Członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej
  • Członek Zarządu ds. Korporacyjnych
  • Członek Zarządu ds. Handlu Hurtowego i Logistyki
  • Członek Zarządu ds. Produkcji

– Rada Nadzorcza, ogłaszając postępowania kwalifikacyjne na stanowiska w Zarządzie Orlen, podała warunki, jakie powinni spełniać kandydaci na poszczególne pozycje. W przypadku Prezesa Zarządu to m.in. co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych lub samodzielnych albo wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, specjalistyczna wiedza o działalności spółki oraz doświadczenie w zakresie funkcji, do sprawowania której kandydat aplikuje, a także biegła znajomość języka angielskiego czy umiejętności organizatorskie – czytamy w komunikacie spółki.

Czego jeszcze wymaga rada nadzorcza od nowego prezesa? Musi on być przez co najmniej 5 lat zatrudniony na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru czy innej umowy lub wykonywania działalności gospodarczej na własny rachunek. Dodatkowymi atutatmi potencjalnych kandydatów będzie rozeznanie na rynku paliw/gazu i energetycznym zarówno w Polsce, jak i na świecie, doświadczenie w zarządzaniu dużymi podmiotami gospodarczymi z sektora energetycznego lub pokrewnego czy znajomość zasad funkcjonowania spółek handlowych.

Stanowisko nowego prezesa Orlenu i członków zarządu poznamy najpewniej w drugiej połowie marca. Tymczasem pełne treści ogłoszeń i szczegóły poszczególnych postępowań kwalifikacyjnych można znaleźć na stronie spółki pod tym linkiem.

– Czytaj także: Elektrownia wodna w zakładzie Orlenu. Będzie zasilana ściekami

Źródła: komunikat prasowy – Orlen, orlen.pl, “Gazeta Wyborcza”, money.pl, businessinsider.com.pl

Fot. Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.