Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Mały atom Orlenu pod znakiem zapytania. ABW blokuje inwestycję Obajtka [AKTUALIZACJA]

Mały atom Orlenu pod znakiem zapytania. ABW blokuje inwestycję Obajtka

Mały atom Orlenu pod znakiem zapytania. ABW blokuje inwestycję Obajtka [AKTUALIZACJA]

Plany Orlenu związane z małymi reaktorami jądrowymi (SMR) były bardzo ambitne. Do 2038 roku Daniel Obajtek chciał zbudować aż 76 tego typu projektów w 26 lokalizacjach. Teraz projekt ten stoi pod znakiem zapytania. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydała bowiem negatywną opinię dla budowy SMR-ów przez spółkę Orlen Synthos Green Energy (OSGE). Może to spowodować, że cała inwestycja nie otrzyma decyzji zasadniczej koniecznej do jej realizacji.

Reklama

Negatywna decyzja od polskich służb. Orlen ma problemy

O negatywnej decyzji ABW dla reaktorów Orlenu donosi serwis Polityka.pl. Według uzyskanych przez jego redakcję informacji OSGE, czyli spółka Orlenu i Michała Sołowowa, nie dostała zielonego światła od ABW na budowę małych reaktorów jądrowych w Polsce. Może być to spory cios w plany Daniela Obajtka. Według jego zapowiedzi ze stycznia tego roku w Polsce miało powstać aż 76 obiektów tego typu i to do 2038 roku. Plan jest na tyle ambitny, że w tym momencie na świecie nie działa ani jeden komercyjny reaktor SMR. Zbudowanie kilkudziesięciu w zaledwie 15 lat wydaje się pomysłem wyjątkowo odważnym. Prezes Orlenu podał już nawet kilka konkretnych lokalizacji: mały atom miałby stanąć w Krakowie, Włocławsku, Ostrołęce, Stawa Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Stalowej Woli i Warszawie.

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego negatywnie zaopiniowała budowę SMR-ów przez OSGE, ponieważ te dokumenty są tajne. Aby w ogóle mogło dojść do inwestycji, spółka musi otrzymać decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dopiero wtedy można załatwiać kolejne formalności, takie jak decyzja środowiskowa czy decyzja lokalizacyjna. Opinia ABW nie jest wiążąca dla MKiŚ, jednak samo jej wydanie to niezbędny element całego procesu.

Co ciekawe to nie pierwszy raz, kiedy SMR od OSGE ma problemy z wydaniem decyzji zasadniczej. Spółka starała się o to już od kwietnia br., jednak cały proces stale się opóźniał. Urzędująca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa twierdziła, że wniosek Orlenu jest niepełny i wymaga uzupełnień. Tymczasem inna państwowa spółka, KGHM, decyzję zasadniczą na budowę swoich SMR-ów dostała już w lipcu, a wniosek złożyła w podobnym czasie co Orlen. Według Polityki, to już druga negatywna opinia ABW dla małego atomu od Obajtka. Agencja już wcześniej wyraziła swoje wątpliwości co do projektu, jednak spółka poprosiła o ponowne rozpatrzenie decyzji. Jak widać, z miernym skutkiem.

Co dalej z polskim małym atomem? Nie tylko projekt Orlenu ma kłopoty

Mimo otrzymania decyzji zasadniczej, KGHM również ma problemy ze swoim SMR. Amerykańska firma NuScale, która miała dostarczyć technologię polskiej spółce, zamknęła swój pilotażowy projekt w stanie Utah. Tamtejszy reaktor miał być pierwszą tego typu inwestycją firmy, na podstawie której tworzyłaby ona swoje kolejne obiekty, w tym również te w Polsce. KGHM twierdzi, że umowa z NuScale nadal obowiązuje, a spółka zaplanowała również awaryjne opcje współpracy z innymi firmami.

Perspektywa powstania pierwszych polskich reaktorów SMR się oddala, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę mające miejsce w Polsce polityczne przetasowania. Aktualnie urzędująca szefowa resortu klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, nie zareagowała jeszcze publicznie na decyzję ABW. Nie wiadomo również, czy zdąży wydać decyzję zasadniczą przed swoim odejściem z urzędu, które najpewniej nastąpi już na dniach. Ciężko też stwierdzić, co ze sprawą zrobi nowy rząd, złożony z członków większości sejmowej. Politycy partii koalicyjnych zapowiadali audyt budowy elektrowni jądrowej w Lubiatowie-Kopalinie. Czy inwestycje spółek skarbu państwa w SMR również zostaną prześwietlone przez nowy rząd? I jak na jego decyzję wpłynie negatywna opinia ABW? Tego na razie nie wiemy, jednak budowa małych reaktorów przez OSGE z pewnością się opóźni. Cel 76 obiektów do 2038 roku staje się coraz mniej realny.

AKTUALIZACJA: W czwartek 7 grudnia podczas powstawania tego artykułu Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o przyznaniu decyzji zasadniczych dla budowy SMR-ów przez OSGE w sześciu lokalizacjach. Są to: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Kraków (Nowa Huta), Dąbrowa Górnicza. Reaktory w tych miejscach mają powstać do 2030 roku.

– Czytaj także: Polacy jednak za atomem? Najnowsze sondaże nie pozostawiają złudzeń

Źródła: energetyka24.com, krakow.pl, serwisy.gazetaprawna.pl, polityka.pl

Fot. Bing, gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.