Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ta farma rocznie może wyprodukować zieloną energię dla 20 tys. gospodarstw domowych

Ta farma rocznie może wyprodukować zieloną energię dla 20 tys. gospodarstw domowych

TAURON zakończył pierwszy etap budowy farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach – Dziećkowicach. Farma o mocy 37 MW powstała na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych, a jej moc docelowa sięgnie 100 MW. 

Reklama

22 boiska paneli fotowoltaicznych

Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON, przyznaje, że elektrownia w Mysłowicach jest największą farmą fotowoltaiczną Grupy. Inwestycja przebiega dwuetapowo, a podczas pierwszego etapu, który właśnie dobiegł końca, zamontowano na niej ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 450 Wp każdy, co łącznie daje 37 MW. Tej wielkości farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną 20 tysięcy gospodarstw domowych. Zamontowane panele zajmują powierzchnię 16 hektarów, czyli 22 boisk do piłki nożnej.

– Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu TAURONA, którego istotnym elementem jest budowa nowych aktywów OZE. W przyszłym roku zakończymy budowę kolejnej farmy fotowoltaicznej Proszówek o mocy 55 MW oraz trzech farm wiatrowych Mierzyn, Gamów i Warblewo o łącznej mocy 120 MW. W fazie analiz mamy natomiast aktualnie kilkanaście kolejnych projektów farm wiatrowych i fotowoltaicznych, które są na różnym etapie przygotowania inwestycyjnego mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.

Pora na drugi etap

Rozpoczęły się już prace związane z przygotowaniem drugiego etapu inwestycji. Obecnie podejmowane działania to: uzyskanie warunków zabudowy, pozyskanie warunków przyłączenia, wykonanie badań geologicznych gruntu mających określić sposób posadowienia elementów farmy, a także, co najważniejsze, wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Założeniem projektu budowlanego jest maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu. Zielona elektrownia docelowo osiągnie moc niemal 100 MWp. Ta farma fotowoltaiczna w ciągu roku wyprodukuje ponad 105 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja takiego wolumenu energii da w efekcie ograniczenie emisji CO2 aż o 80 tys. ton w stosunku do generacji z konwencjonalnych bloków węglowych.

soze Infografika blog 1 2

Strategiczny Zielony Zwrot 

Budowa farm fotowoltaicznych jest istotnym elementem realizacji Zielonego Zwrotu. TAURON eksploatuje dziś trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 55 MW (w Jaworznie, Choszcznie i Mysłowicach), a w budowie znajduje się farma Proszówek o mocy 55 MW oraz drugi etap farmy w Mysłowicach o mocy około 60 MW.

W fazie budowy znajdują się też cztery farmy wiatrowe o łącznej mocy 140 MW. Trzy z nich zostaną uruchomione w przyszłym roku: Mierzyn o mocy 58 MW, Gamów o mocy 33 MW i Warblewo o mocy 30 MW. Pierwszy prąd z farmy Nowa Brzeźnica (20 MW) popłynie natomiast w 2025 roku.

Zgodnie z założeniami strategii, w 2030 roku Grupa będzie dysponować 1400 słonecznymi megawatami.


Źródła tekstu i zdjęć: informacja prasowa Grupy TAURON

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.