Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Francuska firma postawi w Polsce farmę PV za pożyczkę z PFR

Francuska firma postawi w Polsce farmę PV za pożyczkę z PFR

Francuska firma postawi w Polsce farmę PV za pożyczkę z PFR

Spółka Qair Polska pozyskała finansowanie na realizację czwartej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w gminie Zimnodół (woj. małopolskie). Prace budowlane ruszą w drugim kwartale 2024 roku. Finansowanie dłużne projektu zapewnia pożyczka z PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN (Polski Fundusz Rozwoju) w wysokości 77 milionów złotych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Farma fotowoltaiczna w Zimnodole o mocy 36 MW jest kontynuacją rozwoju portfela inwestycji Qair Polska. Firma sukcesywnie dąży do zwiększenia liczby elektrowni OZE, z myślą o wsparciu transformacji energetycznej przedsiębiorstw, które chcą osiągnąć neutralność klimatyczną w jak najkrótszym czasie. Strategia Qair wpisuje się w misję PFR, który wspiera polską gospodarkę w strategicznych dla niej obszarach.

– Współpraca z PFR to dla nas zupełnie nowa ścieżka finansowania planowanych inwestycji. Na tym etapie zależy nam na dywersyfikacji źródeł pozyskiwanego kapitału, które stanowią alternatywę dla kredytów udzielanych przez banki komercyjne. Niesie to za sobą szereg korzyści na etapie sprzedaży energii, choćby zarządzanie ryzykiem po naszej stronie, czy bardziej swobodną możliwość zwiększania finansowania na kolejne projekty. Nowa formuła finansowania pozwala także na poszerzenie beneficjentów transformacji energetycznej o korporacyjnych odbiorców energii bez wymaganego ratingu inwestycyjnego. To grupa, która stanowi o sile polskiej gospodarki, a jednocześnie ma utrudniony dostęp do zielonej energii – mówi Łukasz Zarzeczny, CFO Qair Polska.

– Udzielenie finansowania Qair pozwoli na utrzymanie dynamicznego tempa wzrostu zainstalowanych mocy wytwórczych OZE w Polsce oraz zwiększenie skali działalności Grupy Qair na terenie kraju. To kolejny z szeregu projektów umacniających silną pozycję Polskiego Funduszu Rozwoju w obszarze transformacji energetycznej, wpisujących się w realizację strategii wspierania projektów w segmencie odnawialnych źródeł energii PFR GreenHub – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

W połowie stycznia 2024 r. wywodząca się z Francji firma Qair ogłosiła uruchomienie dwóch kolejnych farm wiatrowych w Polsce. Obiekty stanęły w gminach Widuchowa i Stawiszyn. Spółka działa na polskim rynku od 2015 roku. Firma posiada portfel aktywów wiatrowych i fotowoltaicznych obejmujący: 388.5 MW projektów w pełni operacyjnych oraz 5 GW w fazie rozwoju.

Źródło: informacja prasowa – Qair

Fot. Qair

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.