Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstała pierwsza polska spółka serwisowa dla farm offshore

Powstała pierwsza polska spółka serwisowa dla farm offshore

Powstała pierwsza polska spółka serwisowa dla farm offshore

Energa Wytwarzanie, spółka z Grupy Orlen, oraz Northland Power powołały spółkę Baltic Offshore Service Solution. Będzie to pierwsze w Polsce konsorcjum oferujące usługę kompleksowego zarządzania morskimi farmami wiatrowymi.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nowa spółka będzie świadczyć wyspecjalizowane usługi serwisowe dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, związane m.in. z aspektami technicznymi, operacyjnymi, komercyjnymi i kontraktowymi. Spółka odpowiedzialna będzie także za funkcjonowanie planowanego przez Grupę Orlen całodobowego Centrum Zarządzania Morskich Farm Wiatrowych. Jednostka ta zajmować się będzie kontrolą, monitorowaniem i koordynacją działań aktywów offshore.

– Morska energetyka wiatrowa to szansa na głębokie przemiany w naszym systemie elektroenergetycznym, ale też na budowę nowych gałęzi gospodarki. Już teraz realizujemy projekt Baltic Power i w planach mamy inwestycje na 5 kolejnych koncesjach, których rozwojem zajmuje się Orlen Neptun. Potencjał morskiej energetyki na całym Bałtyku szacowany jest na ponad 90 GW, co oznacza, że inwestycji w tym obszarze będzie przybywać. Jako Grupa Orlen chcemy wykorzystywać szanse biznesowe pojawiające się na etapie przygotowania i eksploatacji kolejnych farm wiatrowych. W tym celu wykorzystamy wiedzę, którą zdobyliśmy już przy obsłudze inwestycji lądowych, wspierając się doświadczeniem naszego partnera, jednego ze światowych liderów branży offshore wind – powiedział Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki Orlen.

Nowo powołana spółka będzie bazowała na doświadczeniu Energi Wytwarzanie, która od 15 lat zajmuje się utrzymaniem lądowych aktywów OZE, a w jej portfolio znajduje się 6 farm wiatrowych o łącznej mocy około 244 MW. Podmiot ten odpowiada za konserwację poszczególnych elementów farm wiatrowych, zapewniając efektywność techniczną i dostępność maszyn oraz urządzeń elektroenergetycznych, a także przeprowadzając inspekcje techniczne.

Morska energetyka wiatrowa stanowi jeden z filarów strategii ORLEN2030. Grupa Orlen do końca dekady będzie posiadać 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, w tym morskich farmach wiatrowych. Morze Bałtyckie oferuje doskonałe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej, w tym korzystne warunki wietrzne, niskie zasolenie i stosunkowo płytkie wody.

Energa Wytwarzanie jest spółką zależną Energii (Grupa Orlen), która prowadzi działalność w obszarze wytwarzania energii elektrycznej z OZE oraz świadczy usługi systemowe. Spółka zarządza m.in największą w kraju przepływową Elektrownią Wodną we Włocławku oraz 44 małymi elektrowniami wodnymi zlokalizowanymi głównie w północnej Polsce.

Źródło: informacja prasowa – Grupa Orlen

Fot. Canva (chuyu), biuro prasowe Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.