Co z tym prądem? Drożeje i będzie drożeć, tak twierdzi minister

Co z tym prądem? Drożeje i będzie drożeć, tak twierdzi minister

Od stycznia 2021 roku obowiązują nowe zasady naliczania opłat, w wyniku których rachunki za prąd rosną. I mają rosnąć co najmniej do 2030 roku, jak twierdzi minister Piotr Naimski. “Prąd drożeje i będzie drożeć” –  powiedział w środę Naimski. 

Prąd drożeje o 8 zł miesięcznie

Piotr Naimski, minister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, był w środę gościem w “Porannej rozmowie” RMF. Redaktor, nawiązując do strategii odejścia do węgla, zapytał, czy w Polsce podrożeje prąd

– Tak. Prąd podrożeje i drożeje, widzimy to. W tym roku, w stosunku do roku poprzedniego, prąd niestety dla naszych odbiorców musiał zdrożeć o ok. 10%. To jest ok. 8 zł miesięcznie – przyznał Naimski. 

Chodzi o zmiany klimatu

Piotr Naimski powiedział, że chodzi o system wprowadzony przez Unię Europejską. 

– Energia, którą mamy w tej chwili z elektrowni węglowych jest coraz droższa, dlatego że musimy dopłacać do tej wyprodukowanej energii koszt emisji dwutlenku węgla – odpowiedział minister. 

Dodał, że od 2030 roku ceny prądu prawdopodobnie będą spadać. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

– Będziemy płacili więcej, bo po pierwsze kosztuje nas energia produkowana z węgla, ale jednocześnie musimy inwestować, budować nowe elektrownie nieobłożone podatkiem (za emisje z węgla – przyp. RMF) – wytłumaczył gość Roberta Mazurka. 

Podwyżek cen prądu miało nie być

Jeszcze pod koniec 2019 roku minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapewniał, że prąd dla indywidualnych odbiorców nie będzie drożał. 

Podwyżki dla indywidualnych odbiorców nie będzie i zrobimy wszystko, żeby tak się stało – powiedział Sasin w rozmowie z Mazurkiem z 18 listopada 2019 roku. 

Źródło: rmf24.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.