Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Australia: Gatunek pszczół od wieku uważany za wymarły odkryty na nowo

pszczola

Australia: Gatunek pszczół od wieku uważany za wymarły odkryty na nowo

Gatunek pszczoły uznany za wymarły od prawie 100 lat został ponownie odkryty w Queensland w Australii. Przedstawicieli gatunku Pharohylaeus lactiferous ostatni raz zaobserwowano w 1923 roku. Odkrycie przedstawiono w The Journal of Hymenoptera Research. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Siedliska pszczół zostały zniszczone

Naukowcy z Uniwersytetu Flinders w Adelaide prowadzili badania lokalnej przyrody, ze szczególnym uwzględnieniem populacji owadów. Właśnie wtedy po raz pierwszy od prawie 100 lat zauważyli gatunek nazywany Pharohylaeus lactiferous, endemiczny dla tych rejonów Australii. 

James Dorey
Gatunek Pharohylaeus lactiferous. Fot. James Dorey/Flinders University

Zespół naukowców uważa, że gatunek nadal walczy o przetrwanie z powodu degradacji siedlisk. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Znaleźliśmy osobniki z gatunku P. lactiferous w większości wzdłuż wschodniego wybrzeża Australii, co sugeruje izolację populacji. Z naszych analiz geograficznych, na podstawie których badaliśmy degradację siedlisk w regionach Wet Tropics i Central Mackay Coast wskazują na podatność lasów deszczowych Queensland i gatunku P. lactiferous na pożary – powiedział James Dorey z Uniwersytetu Flinders. 

Gatunki pszczół rywalizują ze sobą

Chociaż w Australii żyje wiele rodzimych gatunków pszczół, możemy tam znaleźć także populacje europejskie i azjatyckie. Na kontynent trafiły one za sprawą pionierów i rolników. To samo w sobie doprowadziło do rywalizacji między gatunkami o zasoby, a również atakowania siebie nawzajem. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

James Dorey podkreśla, że P. lactiferous jest jeszcze bardziej narażony na wyginięcie, ponieważ preferuje specyficzne kwiaty, występujące tylko w lasach deszczowych Queensland. 

Australijska bioróżnorodność zagrożona

Wiele australijskich gatunków zwierząt znalazło się w ostatnich dziesięcioleciach w niebezpieczeństwie z powodu utraty siedlisk i zmian klimatu. Trudności te zostały spotęgowane w zeszłym roku przez intensywne pożary buszu, które ogarnęły znaczną część kraju. Uważa się, że pożary, najgorsze od pokoleń, zabiły miliardy zwierząt.

Źródło: The Independent 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.