Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

pszczoła

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.

BANER MOBILEB1
Reklama

Pszczoły zostały uznane przez naukowców za najważniejsze istoty na Ziemi. Tytuł jest co prawda symboliczny, ale może zwrócić uwagę na problem ich wymierania w szerszych kręgach. Szacuje się, że głównymi powodami wymierania tych owadów jest niszczenie ich siedlisk, wylesianie, brak miejsca na gniazda, gorsza dostępność pokarmu, zmiany jakości gleby i przede wszystkim pestycydy.

Co dają nam pszczoły?

Ostatnie deklaracje naukowców z Earthwatch Institute co do znaczenia owadów nie są niczym odkrywczym, gdyż już Albert Einstein widział powiązania pomiędzy życiem pszczół a życiem człowieka. Według organizacji Greenpeace pszczoły biorą udział w produkcji 60-90% żywności, którą spożywa człowiek. Wraz ze zmniejszaniem się populacji tych owadów, różnorodność biologiczna Ziemi maleje, a to może spowodować negatywny efekt domina.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dr McGavin, entomolog, który poświęcił 25 lat nauczaniu studentów na Uniwersytecie w Oksfordzie, podkreśla znaczenie pszczół w globalnym ekosystemie.

Istotna symbioza, która zachodzi pomiędzy owadami, zwłaszcza pszczołami, a roślinami kwitnącymi wpłynęła na bogatą różnorodność życia na Ziemi. Pojawienie się pszczół zbiega się z radiacją ewolucyjną roślin okrytozalążkowych sprzed 100 mln lat. Pszczoły są zasadnicze dla naszego przetrwania. Bez pszczół musielibyśmy dramatycznie zmienić nasze nawyki żywieniowe. Bez kwiatów, bez owoców, bez warzyw – stwierdził.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Dowiedz się więcej o pszczołach z naszych materiałów o Wielkim Dniu Pszczół.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.