Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.

Pszczoły zostały uznane przez naukowców za najważniejsze istoty na Ziemi. Tytuł jest co prawda symboliczny, ale może zwrócić uwagę na problem ich wymierania w szerszych kręgach. Szacuje się, że głównymi powodami wymierania tych owadów jest niszczenie ich siedlisk, wylesianie, brak miejsca na gniazda, gorsza dostępność pokarmu, zmiany jakości gleby i przede wszystkim pestycydy.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Co dają nam pszczoły?

Ostatnie deklaracje naukowców z Earthwatch Institute co do znaczenia owadów nie są niczym odkrywczym, gdyż już Albert Einstein widział powiązania pomiędzy życiem pszczół a życiem człowieka. Według organizacji Greenpeace pszczoły biorą udział w produkcji 60-90% żywności, którą spożywa człowiek. Wraz ze zmniejszaniem się populacji tych owadów, różnorodność biologiczna Ziemi maleje, a to może spowodować negatywny efekt domina.

Dr McGavin, entomolog, który poświęcił 25 lat nauczaniu studentów na Uniwersytecie w Oksfordzie, podkreśla znaczenie pszczół w globalnym ekosystemie.

Istotna symbioza, która zachodzi pomiędzy owadami, zwłaszcza pszczołami, a roślinami kwitnącymi wpłynęła na bogatą różnorodność życia na Ziemi. Pojawienie się pszczół zbiega się z radiacją ewolucyjną roślin okrytozalążkowych sprzed 100 mln lat. Pszczoły są zasadnicze dla naszego przetrwania. Bez pszczół musielibyśmy dramatycznie zmienić nasze nawyki żywieniowe. Bez kwiatów, bez owoców, bez warzyw – stwierdził.

Dowiedz się więcej o pszczołach z naszych materiałów o Wielkim Dniu Pszczół.