Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W końcu! Polska odejdzie od węgla do 2049 roku. Rząd z antynagrodą „Skamieliny Dnia”

W końcu! Polska odejdzie od węgla do 2049 roku. Rząd z antynagrodą „Skamieliny Dnia”

Ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się w czasie trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 do odejścia od węgla – ogłosił rząd Wielkiej Brytanii. Proces nie będzie jednak szybki, co nie spotkało się z aprobatą ekologów. Polska odejdzie od węgla do 2049 roku, za co przyznano naszemu krajowi „Skamielinę Dnia”.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polska odejdzie od węgla do 2049 roku

Już wydawało się, że Polska na COP26 nie wystąpi z żadną nową, znaczącą deklaracją. Tymczasem 4 listopada na konferencji klimatycznej w Glasgow Polska zobowiązała się do odejścia od węgla kamiennego do 2049 roku.

Deklarację potwierdziła na Twitterze nowa minister klimatu, Anna Moskwa:

Wśród krajów wyszczególnionych w oświadczeniu wydanym przez brytyjski rząd są, oprócz Polski, m.in. Wietnam, Chile, Egipt i Maroko. Deklaracji nie podpisało kilka państw, które są największymi na świecie użytkownikami węgla, m.in. Chiny, Indie, Australia i USA.

Mimo wszystko deklaracja Polski nie spotkała się z entuzjazmem środowiska ekologicznego i aktywistów klimatycznych.

Polska z nagrodą “Skamielina Dnia”

Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do zaprzestania wszelkich inwestycji w nowe elektrownie węglowe w swoich krajach i za granicą. Zgodzili się również na stopniowe wycofanie się z energii węglowej w latach 2030 w przypadku największych gospodarek oraz w latach 2040 w przypadku biedniejszych krajów.

Wychodzi na to, że chociaż nasz kraj zaliczany jest do “rozwiniętych” przez OECD, to sami zaliczyliśmy się do krajów “rozwijających się”.

Na Facebooku organizacji “ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi”, czytamy dlaczego zdecydowała się przyznać Polsce antynagrodę “Skamieliny Dnia”:

Na pierwszy rzut oka mogło się wydawać, że nastąpiła przełomowa chwila w polskiej polityce klimatycznej. Nic bardziej mylnego. Najpierw rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu wyjaśnił, że w przypadku Polski ma chodzić o lata czterdzieste, a później nowa minister klimatu doprecyzowała, że Polska będzie wydobywać węgiel kamienny do 2049 roku. To absurdalne, Polska należy do OECD – organizacji skupiającej garstkę krajów o wysoko rozwiniętej gospodarce – a kiedy trzeba ponieść wspólny wysiłek na rzecz redukcji emisji, nagle stawia się w pozycji kraju rozwijającego się, któremu należy się taryfa ulgowa.

To policzek dla krajów globalnego południa, które najmniej przyczyniły się do kryzysu klimatycznego, a odczują go najbardziej.

Dlatego zupełnie nie dziwi, że to właśnie Polska dostała dzisiaj Skamielinę Dnia, antynagrodę, którą na konferencji klimatycznej przyznają organizacje ekologiczne za torpedowanie wysiłków na rzecz ochrony klimatu – dodają Prawnicy dla Ziemi.

A Ty co uważasz o wysiłkach Polski na rzecz odejścia od węgla?

źródło: PAP, polskieradio24.pl, twitter.com, facebook.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.