1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska na COP26. Morawiecki mówił o szantażu UE i Rosji, ale nie o odejściu od węgla

Polska na COP26. Morawiecki mówił o szantażu UE i Rosji, ale nie o odejściu od węgla

Jeśli Polska ma partycypować w ambitnych celach klimatycznych, musimy być zasilani w odpowiednie środki; próba zabrania jakichkolwiek środków będzie oznaczała, że szantaż polityczny z Brukseli dominuje nad osiąganiem celów klimatycznychmówił w Glasgow premier Mateusz Morawiecki. Jak zaprezentowała się Polska na COP26?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Polska na COP26

Szef polskiego rządu uczestniczył w poniedziałek w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow, gdzie wziął udział w spotkaniu głów państw i szefów rządów.

Szef rządu, odnosząc się do wniosków po konferencji klimatycznej COP26, wskazał na: czyste środowisko, tanią energię, dobrą pracę.

Sprawiedliwa transformacja musi brać pod uwagę moment startu i to, że społeczeństwa zachodnie przez 200 lat, właściwie nie patrząc na skutki dla klimatu, wykorzystywały paliwa kopalne, by dojść do obecnego poziomu rozwoju gospodarczegopowiedział w Glasgow premier Mateusz Morawiecki.

– To wszystko jest bardzo ważne, bo jeśli chcemy solidarnie postępować wobec klimatu, to jednocześnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zupełnie inne jest położenie Stanów Zjednoczonych czy bogatych krajów Europy Zachodniej, a inne – krajów Europy Centralnej, takich jak Polska – tłumaczył.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami premier podkreślał, że jeśli Polska ma w porównywalny sposób jak inne kraje uczestniczyć w “ambitnych celach klimatycznych”, musimy być zasilani w “odpowiednie środki”. Premier Morawiecki wspominał także o nacisku ze strony innych politycznych sił, nie tylko UE.

Morawiecki: Nord Stream 2 to rosyjski szantaż

Dyskusje które Morawiecki prowadził, m.in. z premierem Australii, dotyczyły gwałtownych ruchów cen gazu i zmian na rynkach energii.

Otóż te zmiany cen gazu potwierdzają nasze obawy. Dzisiaj przecież gazociąg jamalski mógłby już służyć do przesyłu gazu na zachód Europy. Dlaczego nie służy? Otóż dlatego, że Rosja wykorzystuje gazociągi jako element szantażu. Wykorzystuje Gazociąg Północny jako element nacisku i dyktatu cenowegostwierdził dodając, że doświadcza tego cała zachodnia Europa i cała UE.

Władimir Putin znalazł się wśród liderów ponad 100 państw, na terenie których znajduje się 85 % światowych lasów. Zobowiązali się oni do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania do 2030 roku. To pierwsze porozumienie podczas trwającej w Glasgow konferencji COP26.

Jak należy podsumować dotychczasowe działania Polski na COP26?

Jak Polska wypadła na COP26?

Jak ocenić wystąpienie premiera na szczycie klimatycznym? Morawiecki nie złożył w Glasgow deklaracji dotyczących redukcji emisji CO2, ale zapewnił, że kraj „zmierza w kierunku neutralności klimatycznej”. Polska na COP26 nie złożyła też deklaracji odejścia od węgla, na co decyduje się coraz więcej europejskich państw.

Przemówienie polskiego premiera najczęściej komentowane jest jako wymijające i pozbawione konkretów. Morawiecki w zasadzie nie przedstawił żadnych nowych pomysłów na współpracę w zakresie europejskiej dekarbonizacji. Nie obyło się jednak bez gorzkich słów w kierunku kierownictwa Unii Europejskiej, co nie mogło zostać przyjęte z aprobatą przez innych członków wspólnoty.

źródło: PAP, twitter.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.