Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Więcej natury w Krzeszowicach: powstał ekoton i aleja lipowa

Więcej natury w Krzeszowicach: powstał ekoton i aleja lipowa

Pracownicy krakowskiej firmy Lajkonik postanowili zainwestować w zieleń. Posadzili rośliny w strefie ekotonu i stworzyli aleję lipową. Chcą utworzyć sprzyjające warunki dla owadów.

BANER MOBILEB1
Reklama

Ochrona lokalnej przyrody

Ochrona przyrody i bioróżnorodności to jedna z najważniejszych kwestii, przed jakimi dzisiaj stoimy.  Wśród gatunków, które znajdują się obecnie w opresji, są dzikie zapylacze, czyli np. pszczoły, motyle, chrząszcze, skorki, bzygi, osy, trzmiele. Wszystkie te owady zapylają ogromną ilość gatunków roślin. Zapylacze są kluczowym elementem ekosytemu, którego nie da się zastąpić. 

Czym jest ekoton?

Z myślą o ochronie zapylaczy i dostarczeniu im potrzebnego pokarmu pracownicy Nadleśnictwa Krzeszowice zainicjowali wspólne działania z marką Lajkonik. Stworzyli m.in. ekoton, czyli rodzaj ekosystemu, który jest strefą przejściową pomiędzy dwoma lub więcej ekosystemami. Na takim granicznym obszarze mieszkają organizmy z “dwóch różnych światów”, czyli właśnie te charakterystyczne dla obu poszczególnych ekosystemów. Dlatego ekoton wyróżnia się dużą bioróżnorodnością.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama
Krk Sadzenie drzew 30
Leśnicy i pracownicy sadzą rośliny

Przykładem ekotonu jest np. strefa pomiędzy łąką a lasem, miedza lub wybrzeże. 

Dzięki wsparciu marki Lajkonik oraz zaangażowaniu wolontariuszy z fabryki Nadleśnictwo Krzeszowice może zrealizować ten projekt, a jego efekty będą widoczne już wkrótce, bo wiosną 2022 roku. Mamy nadzieję, że to początek współpracy i jeszcze wiele zrobimy na rzecz bioróżnorodności w lasach – mówi Kordian Habel Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Krzeszowice.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Więcej natury w Nadleśnictwie Krzeszowice 

Firma wraz z nadleśnictwem posadzili łącznie 800 sadzonek roślin takich jak berberys, głóg, jarząb pospolity, trzmielina pospolita, bez czarny, kalina koralowa, porzeczka czerwona, kruszyna pospolita i dzika róża. Już wiosną rośliny zaczną odwiedzać zapylacze. Ekoton został zasadzony wzdłuż drogi leśnej w urokliwej Kajasówce. Dodatkowo na terenie nadleśnictwa posadzona została aleja lipowa. Powstanie też dedykowana ścieżka edukacyjna.

Ekoton to strefa przejściowa. Wspólna przestrzeń dla odmiennych, sąsiadujących ze sobą ekosystemów. W tym przypadku rolniczego i leśnego. Zależy nam, aby w tym miejscu, gdzie warunki siedliskowe na to pozwalają, rosły rośliny typowe dla obu środowisk. Chcemy jednocześnie popularyzować wiedzę i wywołać modę na wykorzystywanie konkretnych gatunków krzewów i drzew w przydomowych ogródkach. Strefa przy drodze będzie pełniła rolę zarówno ekotonu, jak i ścieżki edukacyjnej, gdyż znajduje się w miejscu, które jest odwiedzane przez wielu turystów spragnionych kontaktu z przyrodą. Dzięki niej nauczą się, w jaki sposób sami mogą pomóc owadom zapylającym mówi Kordian Habel, Inżynier Nadzoru z Nadleśnictwa Krzeszowice.  

źródło: mat. prasowy

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.