Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze porozumienie na COP26. “Jeśli nie powstrzymamy wylesiania, nie uda nam się ograniczyć zmian klimatycznych”

Pierwsze porozumienie na COP26. “Jeśli nie powstrzymamy wylesiania, nie uda nam się ograniczyć zmian klimatycznych”

W drugim dniu trwającego szczytu klimatycznego w Glasgow decydenci podpisali pierwsze zawarte na tym wydarzeniu porozumienie. Ma ono uchronić lasy, które zagrożone są wycinką m.in. na rzecz masowej hodowli palm oleistych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ograniczyć skalę wylesiania

Ponad 100 światowych liderów zobowiązało się do zatrzymania procesu wylesiania do 2030 roku. Podpisane porozumienie już uważane jest za historyczne wydarzenie. 

Jednym z głównych celów szczytu klimatycznego COP26 jest właśnie ograniczenie wylesiania i ochrona bioróżnorodności oraz ekosystemów.

Wśród krajów, które wyraziły aprobatę dla porozumienia, są między innymi: 

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Brazylia, Demokratyczna Republika Konga, Chiny, Kolumbia, Indonezja, Kanada i Rosja. Ramy porozumienia dotyczącego ochrony lasów i ich rewitalizacji ogłosił brytyjski premier Boris Johnson. Rządy tych krajów są odpowiedzialne za gospodarowanie ponad 85% lasów na Ziemi.

Boris Johnson mówi, że lasy to tętniące życiem ekosystemy, które podtrzymują życie społeczności: zaopatrują w żywność, pochłaniają CO2 i są niezbędne do przetrwania życia na Ziemi.

Kraje i firmy: czy skala wylesiania się zmniejszy?

Wielka Brytania i inne kraje planują przeznaczyć na te cele około 8,75 miliarda funtów (12 miliardów dolarów) z funduszy publicznych. W ciągu najbliższych pięciu lat powstaną dedykowane ochronie lasów programy wspierające. Cel: koniec wylesiania, wsparcie rdzennych ludności, przywracanie zdegradowanych gruntów i zwalczanie destrukcyjnych pożarów.

Gigantyczne firmy takie jak Aviva, Schroders i Axa, mają „dołożyć wszelkich starań” w celu wyeliminowania masowych wycinek na rzecz masowej hodowli pasz dla zwierząt, uprawy palmy oleistej do produkcji oleju palmowego i innych surowców.

Czy obietnice wynikające z porozumienia zostaną zrealizowane do 2030 roku? Jeżeli umowa nie zostanie szybko poparta działaniami, stanie się to, czego byliśmy już wielokrotnie świadkami. Wcześniejsze obietnice rządów i korporacji dot. ograniczania wylesiania często kończyły się jedynie na zapewnieniach.

Jeśli nie powstrzymamy wylesiania, nie uda nam się ograniczyć zmian klimatycznych mówił Justin Adams, dyrektor wykonawczy Tropical Forest Alliance i dodał: – Deklaracja z Glasgow stanowi silny sygnał, a potężna moc biznesu i finansów, która łączy znaczne siły gospodarcze z naszymi wysiłkami, może zmienić nasz system żywności i sposób użytkowania gruntów.

źródło: businessgreen.com, ukop26.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.