Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

5 razy więcej katastrof naturalnych w ciągu 50 lat. To efekt zmian klimatu [RAPORT ONZ]

5 razy więcej katastrof naturalnych w ciągu 50 lat. To efekt zmian klimatu [RAPORT ONZ]

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (ang. The World Meteorological Organization, WMO) liczba katastrof związanych z pogodą na świecie wzrosła pięciokrotnie w ciągu ostatnich 50 lat. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że spadła liczba śmierci z powodu większej liczby burz, powodzi i susz. Czemu jednak katastrof jest coraz więcej?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych na świecie

Według nowego raportu WMO w ciągu 50 lat, między 1970 a 2019 rokiem, doszło do ponad 11 000 katastrof związanych z pogodą.

W wyniku tych zdarzeń zginęło ponad dwa miliony ludzi, a straty ekonomiczne wyniosły 3,64 biliona dolarów. Zgłoszone straty w dekadzie 2010-2019 wyniosły około 383 mln USD dziennie, co stanowi siedmiokrotny wzrost w stosunku do 49 mln USD dziennie w latach 1970-1979.

Jakie katastrofy są najbardziej tragiczne w skutkach?

Oto lista 10 największych kataklizmów na świecie w ostatnich 50 latach:

kYMxmcH1zm cQE5FgziB9tvsjvqAuxlQwDeCQfz8H5GSKCdPNaDF9lymwkVv5YlZbHbqlCqIQ jAYzMiMLPtLJV YgtxyoFLPi7CXE8Zolre3V2U0FIQfuqQCs

Średnio w wyniku katastrof pogodowych śmierć poniosło 115 osób dziennie.

Największymi zabójcami były susze (ang. drought), odpowiedzialne za 650 000 śmierć. Wielkie żniwo zebrały także cyklony (ang. storm): 577 232 śmierci. Ekstremalne temperatury (ang. Extreme temperature) pochłonęły prawie 56 000 istnień ludzkich.

Naukowcy twierdzą, że za wzrostem liczby obserwowanych ekstremalnych zjawisk pogodowych stoi nie tylko rozwój nauki i raportowania o zdarzeniach, lecz niestety także zmiany klimatyczne.

Dramatyczne efekty zmian klimatu

„Liczba ekstremalnych zjawisk pogodowych, klimatycznych i wodnych rośnie i w wielu częściach świata stanie się coraz częstsza i bardziej dotkliwa w wyniku zmian klimatycznych” – stwierdził  na oficjalnej stronie WMO sekretarz generalny tej organizacji, prof. Petteri Taalas.

„Oznacza to więcej fal upałów, susz i pożarów lasów, takich jak te, które ostatnio obserwowaliśmy w Europie i Ameryce Północnej. W atmosferze mamy więcej pary wodnej, co nasila ekstremalne opady deszczu i śmiertelne powodzie. Ocieplenie oceanów wpłynęło na częstotliwość i obszar występowania najbardziej intensywnych burz tropikalnych” – dodał prof. Petteri Taalas.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na większą ilość ekstremalnych zjawisk pogodowych? Zobacz artykuł:


Dobra wiadomość jest natomiast taka, że spadła liczba śmierci z powodu większej liczby burz, powodzi i susz. 

Iskierka nadziei w surowych statystykach ONZ

W ciągu 50 lat ogólna liczba ofiar śmiertelnych katastrof gwałtownie spadła. Jednym z powodów mniejszej liczby śmierci są lepsze systemy ostrzegania przed nadciągającymi kataklizmami.

„Ulepszone systemy wczesnego ostrzegania o wielu zagrożeniach doprowadziły do znacznego zmniejszenia śmiertelności. Po prostu jesteśmy lepsi niż kiedykolwiek wcześniej w ratowaniu życia” – stwierdził prof. Petteri Taalas.

Raport wskazuje, że chociaż udoskonalenia systemów ostrzegania pomagają ratować życie, pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Tylko połowa ze 193 krajów będących członkami WMO posiada systemy wczesnego ostrzegania o wielu zagrożeniach.

Wciąż pozostaje wiele do zrobienia

Ponad 90% zgonów związanych z katastrofami pogodowymi miało miejsce w krajach rozwijających się. Największe luki w sieciach obserwacji pogody i hydrologii mają miejsce w Afryce, niektórych częściach Ameryki Łacińskiej oraz wśród państw wyspiarskich na Pacyfiku i Karaibach.

„Więcej istnień ludzkich ratuje sie dzięki systemom wczesnego ostrzegania, ale prawdą jest również, że liczba osób narażonych na ryzyko katastrof rośnie z powodu większej populacji na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo oraz rosnącej intensywności i częstotliwości zdarzeń pogodowych” – stwierdza w oświadczeniu WMO Mami Mizutori , specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. Redukcji Ryzyka Klęskowego.

Potrzebna jest większa współpraca międzynarodowa, aby poradzić sobie z chronicznym problemem ogromnej liczby osób przesiedlanych każdego roku przez powodzie, burze i susze. 

Potrzebujemy większych inwestycji w kompleksowe zarządzanie ryzykiem klęsk żywiołowych, zapewniając włączenie adaptacji do zmian klimatu do krajowych i lokalnych strategii ograniczania ryzyka klęsk żywiołowych” – dodaje Mami Mizutori.

Źródła: bbc.com, news.un.org, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.