Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Średnia cena paliwa w Polsce przekroczy 6 zł! […] “Ja bym dochodów państwa nie obniżał” – mówi Jarosław Kaczyński

Średnia cena paliwa w Polsce przekroczy 6 zł! […] “Ja bym dochodów państwa nie obniżał” – mówi Jarosław Kaczyński

Na stacjach już widzimy kolosalną podwyżkę cen paliwa, sięgającą powyżej 6 złotych za litr. Obecna średnia krajowa ceny benzyny 95 w Polsce wynosi 5,96 zł za litr. Jednak już od przyszłego tygodnia ma wzrosnąć o 8 groszy, przekraczając tym samym granicę 6 złotych za litr! Na tym nie koniec podwyżek.

Reklama

Ceny paliw regularnie idą w górę

Jak podają analitycy z e-petrol.pl, w najbliższym czasie czekają nas dalsze podwyżki cen paliw. Widełki cen benzyny 95 wynosić będą 5,94–6,10 zł, oleju napędowego: 5,99-6,12 zł, a autogazu: 3,15-3,22 zł.

Według Biura Maklerskiego Reflex, niektórzy właściciele stacji paliw w ostatnich tygodniach obniżali marżę, by lepiej wypaść na tle konkurencji przy tak drastycznych podwyżkach.

– Wysoki poziom cen paliw uderza więc zarówno w konsumentów jak i właścicieli stacji paliw – podaje BM Reflex.

NcCmu1Qh9Oe1xbc Ip0ZGtQD7Yw636tfBNO4xHHwSOraiVClECkVymXzmpG7bCc4iWYdqzsUTLDTmYiiYC7qqYd4L6w2j88NyIwvrLjy3Lw2wHqoe XCfudpQFc6qAmbtolJloZJ

Fot: średnie ceny paliw w Polsce dn. 02.11.2021 / źródło: autocentrum.pl

Prezes PiS o akcyzie paliwa

Jak podaje Jarosław Kaczyński w RMF FM, nie ma konieczności zmiany wysokości akcyzy paliwa.

– Nie uważam, żeby akurat ta metoda, w tym momencie była najlepsza. Po prostu dlatego, że dla dokonania w Polsce zmian, pozytywnych zmian dla ogromnej większości społeczeństwa, a w gruncie rzeczy dla całego społeczeństwa, wymaga to pieniędzy, więc ja bym dochodów państwa nie obniżał – podaje Jarosław Kaczyński.

Taki punkt widzenia prezesa PIS budzi obecnie dość spore kontrowersje. W 2011 roku, przy okazji wyborów Kaczyński podkreślał, jak wielki wpływ ma państwo na ceny paliw.

– Ponad połowa ceny benzyny to podatki. Rząd może je zmniejszyć. Ja obniżyłbym akcyzę, przez co spadłyby ceny benzyny. Ale do tego trzeba odwagi i odpowiedzialnościprzekonywał Jarosław Kaczyński w 2011 roku.

Internauci przypominają również archiwalną wypowiedź prezesa sprzed 10 lat. Krajowa akcyza benzyny to aż 26%, prezes obiecywał obniżki na stacjach państwowych. Całość wypowiedzi można obejrzeć na poniższym filmiku:

źródło: wp.pl, money.pl, autocentrum.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.