Światowy Dzień Wiatru! Czy Polskę kręcą wiatraki?

Światowy Dzień Wiatru! Czy Polskę kręcą wiatraki?

15 czerwca przypada Światowy Dzień Wiatru. To dobra okazja, aby zastanowić się nad tym źródłem energii nie tylko w kontekście opłacalności. Czy wiatraki pomogą nam uniezależnić się od importu energii i surowców energetycznych. Jak dziś rośnie rynek i jakie są jego perspektywy i wyzwania?

Światowy Dzień Wiatru

Tylko w 2021 roku zainstalowano w Polsce na lądzie farmy wiatrowe o mocy 660 MW, wynika z danych raportu „Energia wiatrowa w Europie” opracowanego przez stowarzyszenie WindEurope. Farmy wiatrowe zaspokoiły zatem aż 9% krajowego zapotrzebowania na prąd.

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – z uwagi na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora.

Zapotrzebowanie rośnie

Firmy doradcze i projektowe dostrzegają rosnące zainteresowanie usługami z zakresu przygotowania instalacji wiatrowych. O tym, czego poszukują obecnie, opowiada przedstawicielka ILF Consulting Engineers Polska – firmy, która pozyskała kontrakty z zakresu morskiej energetyki wiatrowej na kwotę ponad 20 milionów złotych.

– Inwestorzy składają do nas różne zapytania: o doradztwo techniczne, formalne, prawne, środowiskowe, określenie parametrów technicznych, przygotowanie wsadu do wniosków o wydanie pozwolenia na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, pozwolenia na układanie i utrzymywanie kabli lub rurociągów na obszarach morskich wód wewnętrznych i morza terytorialnego, pozyskiwanie pozwoleń i decyzji na etapie badań geologicznych, przygotowanie kontrwniosku o pozwolenie na lokalizację czy opracowanie projektu koncepcyjnego mówi Beata Nepelska-Kula, Dyrektorka Zarządzająca ILF Consulting Engineers Polska. 

Światowy Dzień Wiatru
Światowy Dzień Wiatru

Liczba kierowanych do nas zapytań rośnie – w 2021 dostaliśmy 6-krotnie więcej zapytań o usługi dotyczące morskiej energetyki wiatrowej niż jeszcze 3 lata wcześniej. Pokazuje to, że transformacja energetyczna kraju nabiera tempa – dodaje.

Holistyczne myślenie o energetyce wymaga od polski nie tylko samej rozbudowy mocy wiatrowych lecz także wzmocnienie sektora magazynowania energii.

Nie ma energetyki wiatrowej bez systemów magazynowania

Magazyny energii odgrywają bardzo ważną rolę w kwestii naszego bezpieczeństwa energetycznego i mogą pomóc w rozwiązaniu problemu przeciążenia sieci elektroenergetycznej, który blokuje dalszy rozwój rynku mikroinstalacji OZE w Polsce.

– Energetyka wiatrowa rozwija się dynamicznie, ale w parze z tym musi iść rozbudowa systemu dystrybucji i magazynowania energii (…).

Energetyka wiatrowa jest, co oczywiste, zależna od warunków pogodowych. Nieregularność produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest jednym z największych współczesnych wyzwań naszej branży. Same wiatraki nie wystarczą: równolegle należy rozwijać infrastrukturę umożliwiającą dystrybucję i magazynowanie energii, a także rozwiązania, które pozwalają integrować większą liczbę źródeł w sieci elektroenergetycznejmówi Beata Nepelska-Kula.

Dobrze obrazuje to przykład fotowoltaiki. Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi jest duże, jednak powszechnie znanym problemem jest kwestia przyłączenia wielkoskalowego źródła do sieci. Aby tego uniknąć, niezbędne jest dostosowanie całej infrastruktury do faktycznych potrzeb związanych z realizacją inwestycji w nowe instalacje. Branża potrzebuje także wykwalifikowanych pracowników.

Specjalista od energii wiatrowej poszukiwany

Rynek energetyki wiatrowej będzie rosnąć. Jak wskazuje Raport Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Instytutu Jagiellońskiego (luty 2022), onshore ma zapewnić do 2030 roku nawet 51-97 tys. nowych miejsc pracy. Z kolei publikacja „Energia (od)nowa” opracowana przez ILF Consulting Engineers Polska zwraca uwagę na popyt na pracowników w zakresie offshore. Tu do 2030 roku ma powstać ok. 77 tys. nowych miejsc pracy.

Co ciekawe, w transformacji energetycznej mogą uczestniczyć także…górnicy:

Potrzebę dopasowania do rynku dostrzegają uczelnie wyższe, proponując wiele nowych, przyszłościowych kierunków. To bardzo istotne, bo braki kadrowe mogą być poważnym wyzwaniem dla rynku odnawialnych źródeł energii.

Co możemy zatem powiedzieć o polskiej energetyce wiatrowej w Światowy Dzień Wiatru?
Potrzeba wykwalifikowanych specjalistów, funduszy na rozbudowę infrastruktury, holistycznego patrzenia na system, ale i stworzenia odpowiedniego miksu energetycznego. To wszystko pozwoli nam nie tylko zatroszczyć się o środowisko, lecz także skuteczne obniżyć rachunki za prąd:

źródło: mat. prasowe, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.