Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zanieczyszczenia przyczyną 1 na 6 zgonów. To więcej niż powodują wypadki drogowe

Zanieczyszczenia przyczyną 1 na 6 zgonów. To więcej niż powodują wypadki drogowe

Zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby odpowiadają za 9 milionów zgonów rocznie. To oznacza, że 1 na 6 śmierci jest wynikiem zatrucia planety. Które toksyny najbardziej zagrażają ludzkiemu zdrowiu?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zanieczyszczenia środowiska przyczyną 1 na 6 zgonów 

Z najnowszych badań opublikowanych w The Lancet Planetary Health wynika, że toksyny, które przenikają do powietrza, gleby i wody są przyczyną aż 1 na 6 śmierci, czyli aż 9 milionów zgonów rocznie. To znacznie więcej niż liczba ofiar, które poniosły śmierć w wyniku wypadków drogowych, zgonów spowodowanych wirusem HIV, malarią, gruźlicą czy w wyniku przedawkowania narkotyków oraz alkoholu. 

Analiza została przeprowadzona na podstawie danych z 2019 roku. 

Zgonów z powodów zanieczyszczeń więcej niż 5 lat temu 

Z analizy wynika, że liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zanieczyszczeniami środowiska wzrosła od 2017 roku o 7%, a w porównaniu do 2000 aż o 66%. Główną przyczyną tego zjawiska jest wzrost spalania paliw kopalnych, co dowodzi, że ochrona klimatu i środowiska jest istotna nie tylko z perspektywy zdrowia planety, ale także zdrowia ludzkiego. 

Zanieczyszczenia są nadal największym egzystencjalnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi i planety. Zapobieganie zanieczyszczeniom może spowolnić zmiany klimatu – osiągając podwójną korzyść dla zdrowia planety – a nasz raport wzywa do masowego, szybkiego przejścia od wszystkich paliw kopalnych na czystą, odnawialną energiępodsumował prof. Philip Landrigan, główny autor analizy. 

Zanieczyszczenia powietrza największym trucicielem 

Aż 75% zgonów w wyniku zanieczyszczeń środowiska spowodowały toksyny unoszące się w powietrzu. Szacuje się, że aż 99% ludzkości oddycha zanieczyszczonym powietrzem. 

1,8 milionów śmierci wynikały z zanieczyszczeń chemicznych. Połowę z nich dotyczyły zanieczyszczenia ołowiem, których źródłem są najczęściej rury wodociągowe, farba, baterie samochodowe czy żywność. Z kolei skażona woda jest przyczyną 1,4 miliona zgonów rocznie. 

Najwięcej zgonów dotyczyło krajów rozwijających się 

Jak donosi raport, ponad 90% zgonów wywołanych zanieczyszczeniami środowiska miało miejsce w krajach o niskim poziomie dóbr materialnych, jak Indie czy Nigeria.

Zanieczyszczenie jest zazwyczaj postrzegane jako problem lokalnypowiedziała Rachael Kupka z  Programu Środowiskowego ONZ.Jest jednak jasne, że zanieczyszczenia są zagrożeniem planetarnym. Potrzebujemy globalnych działań w odniesieniu do wszystkich współczesnych zanieczyszczeń. 

Autorzy analizy podkreślają, że problem wymaga globalnej interwencji na poziomie rządowym, aby pomóc krajom najbardziej dotkniętym zanieczyszczeniami środowiska. Działania muszą opierać się na międzynarodowej współpracy m.in. w zakresie monitorowania zanieczyszczeń oraz poprawy stanu środowiska np. poprzez transformację energetyczną

Źródła: The Guardian

Fot. główne: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.