Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z trującym ołowiem na podmokłych terenach UE

kaczka

Koniec z trującym ołowiem na podmokłych terenach UE

Na terenie Europy każdego roku odbywa się ogromna ilość polowań. Wystrzeliwana amunicja zabija zwierzęta i ląduje w naszym środowisku. Komisja Ochrony Środowiska Unii Europejskiej ogłosiła zakaz używania ołowianej amunicji na podmokłych terenach w obszarze całej UE.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Apel o zakaz stosowania ołowianej amunicji na obszarach wodno-błotnych był ogłaszany już wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat. Eksperci z całego świata: naukowcy, przyrodnicy i obrońcy bioróżnorodności apelowali o jak najszybszą rezygnację z amunicji ołowianej. W lipcu tego roku podobny apel wystosowali do Ministerstwa Środowiska polscy przedstawiciele ochrony przyrody.

Ołów jest jednym z najbardziej toksycznych pierwiastków na Ziemi i istnieją dla niego bardziej naturalne alternatywy. Szkodliwość śrutu została wielokrotnie opisana i zweryfikowana w licznych badaniach naukowych. Każdego roku w Europie myśliwi wystrzeliwują ogromne ilości ołowiu, szacuje się, że jest to aż 20 tys. ton. Znaczna część metalu przedostaje się do podmokłych terenów, gdzie żerują ptaki. Przez to ulegają one notorycznym zatruciom (4 miliony), a wiele (około milion) umiera z tego powodu.

Znaczny procent ołowiu jest połykany przez ptaki, które często mylą go z pokarmem. Przypadki połknięcia śrutu ołowianego potwierdzono u wielu gatunków ptaków, w tym u kaczek, łabędzi i bielików. Stosowanie ołowiu przyczynia się do śmierci wielu ptaków chronionych oraz zaniku bioróżnorodności.

Komisja Europejska ds. Ochrony Środowiska uznała, że zakaz używania ołowianej amunicji ma objąć całą Unię. W listopadzie tego roku ma odbyć się ostateczne głosowanie w Europarlamencie. Koalicja kilkudziesięciu organizacji pozarządowych i prywatnych osób na rzecz obrony zwierząt i bioróżnorodności Niech Żyją! także odniosła sukces w tej sprawie. Organizacja od wielu lat przewodzi wielu inicjatywom i spotkaniom w naukowym gronie, które mają zwiększać świadomość ludzi na temat ptaków. 

Sacha Dench, Ambasadorka Konwencji ONZ o ochronie gatunków wędrownych przez długi czas analizowała losy ptaków, które żyjąc na podmokłym terenie, ulegały licznym zatruciom i musiały migrować w poszukiwaniu naturalnych warunków do życia. 

Tutaj można obejrzeć apel Sachy Dench:

Wprowadzony zakaz zacznie obowiązywać w 2022 roku. Organizacje chcą kolejnego zakazu – stosowania ołowianych ciężarków, które są stosowane przez wędkarzy. Ogromne ilości ołowiu zatruwają duży obszar terenów wodnych, jak i lądowych,

Źródło: niechzyja.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.