Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Aplikacja dla OZE wyśle alert o włączeniu pralki

Aplikacja dla OZE wyśle alert o włączeniu pralki

Aplikacja dla OZE wyśle alert o włączeniu pralki

Trwają prace nad oprogramowaniem, które ułatwi życie posiadaczom instalacji fotowoltaicznych. W oparciu o prognozę pogody będzie ona przewidywać ilość wyprodukowanej energii i wyśle alert o włączeniu pralki czy zmywarki.

Reklama

Aplikacja dla OZE

Nad aplikacją pracuje Rafał Rybnik, 32-letni programista z Iławy, jeden z ośmiu finalistów konkursu Science ONDE Flow Innovation Academy.

Program grantowy SOFIA wspiera młodych innowatorów, studentów i doktorantów, badających odnawialne źródła energii. Badacze prowadzą symulacje i analizy naukowe, które odpowiedzą na wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski. Wyniki badań poznamy pod koniec roku, a finaliści otrzymają granty. W puli nagród konkursowych jest 200 tysięcy złotych.

Energia wiatrowa i słoneczna to odnawialne źródła energii, których skuteczność jest uzależniona od warunków pogodowych. Uczynienie domowych odbiorników energii inteligentnymi pomoże zoptymalizować nasze zachowania i lepiej zarządzać zużyciem energii w gospodarstwach domowych. Energochłonne zadania jak włączanie zmywarki lub pralki można zaplanować na dni, a nawet godziny, w których panują najlepsze warunki pogodowe, czyli kiedy energii jest najwięcej i jest ona najtańszatłumaczy Rafał Rybnik, jeden z ośmiu finalistów Science ONDE Flow Innovation Academy.

Jak działa aplikacja?

Sygnał w zależności od pogody

Algorytm aplikacji opiera się na danych pogodowych. Gdy będą prognozowane słoneczne dni, urządzenie pomoże zaplanować czynności wymagające dużej mocy. Pakiet oprogramowania będzie składał się z dwóch modułów. Moduł predykcyjny oszacuje poziom produkcji energii przez instalację OZE na podstawie danych pogodowych dla danej lokalizacji. Drugi moduł – sterujący – zintegruje się z systemem inteligentnego domu i jego urządzeniami.

– Aplikacja będzie wysyłała alerty, które umożliwią włączenie użytkownikom dużych odbiorników energii, a także zautomatyzowanie tego procesu w systemie smart home. Pomysł na stworzenie aplikacji zrodził się spontanicznie, podczas rozmowy z przyjaciółmi, posiadającymi instalację fotowoltaiczną. Uznałem, że spróbuję odpowiedzieć na ich potrzeby. Aplikację programuję sam. Pomoże ona zmienić nasze nawyki, następnie zautomatyzować zachowania, a na samym końcu przyniesie prosumentowi korzyść w postaci całkowitej kontroli nad ilością wyprodukowanej i zużytej energiitłumaczy finalista konkursu Science ONDE Flow Innovation Academy.

Projekt 32-letniego innowatora z Iławy zyskał uznanie jury konkursu za swoje praktyczne zastosowanie. Rafał Rybnik zamierza swoje oprogramowanie rozszerzyć o farmy wiatrowe.

Aplikacja dla farm wiatrowych

Aplikacja w oparciu o prognozowanie silnego wiatru poinformuje o większej ilości energii możliwej do wyprodukowania. Rozwiązanie będzie przydatne również dla przemysłu, który będzie mógł planować energochłonny proces produkcyjny w dniach, w których energii jest najwięcej i jest ona najtańsza.

– Systemy automatyki domowej i przemysłowej pozwolą wykorzystać jak najwięcej energii lokalnie. To bardzo ważne, by energię zużywać w momencie jej wyprodukowania i kiedy są jej nadwyżki. Poprawi to bilans wymiany, odciąży sieci przesyłowe, ograniczy straty energii. Nadwyżek nie musimy magazynować, wystarczy nimi dobrze zarządzać, konsumując energię. System oparty na sztucznej inteligencji podpowie, że prąd jest tani, więc zużywaj go jak najwięcej. 100 tysięcy pralek czy zmywarek włączonych automatycznie o tej samej godzinie? Przy większej skali korzyści z oprogramowania będą ogromne – wyjaśnia Szymon Witoszek, Członek Kapituły Programu i dyrektor ds. rozwoju w ONDE SA. ONDE jest obok Huawei Polska głównym sponsorem konkursu SOFIA.

Działająca w branży odnawialnych źródeł energii w Polsce ONDE SA jest inicjatorem i organizatorem pierwszej edycji programu.

Jako lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce wspieramy badania naukowe, które przyspieszą zieloną transformację Polski. Być może uda się część zwycięskich projektów skomercjalizować albo skojarzyć beneficjentów ze sponsorami. Priorytetem jest jednak rozwój OZE w oparciu o badania naukowe. Tworzymy nową jakość w branży OZE – dodaje Szymon Witoszek.

Na rynku pojawia się więcej aplikacji, które ułatwiają wprowadzenie ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Jedną z nich jest Scrapp – nowatorska aplikacja do segregowania śmieci.

źródło: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.