Irlandia nie wypełni celu OZE do 2020 roku

Irlandia nie zrealizuje swoich celów w zakresie energii odnawialnej do 2020 r., – wynika z raportu wydanego przez Irlandzki Urząd ds. Zrównoważonej Energii (SEAI). Pokazuje on, że Irlandia nadal jest w dużym stopniu uzależniona od paliw kopalnych. Pochodzi z nich nadal aż 90% energii w tym kraju.

Lidl zbuduje sieć stacji ładowania elektryków w Irlandii

Lidl, jedna z czołowych sieci handlowych w Europie, zobowiązała się do instalacji stacji ładowania samochodów elektrycznych przy nowych supermarketach powstających w Irlandii oraz w ramach projektów modernizacyjnych obecnie istniejących punktów. Jak czytam na stronie irlandzkiego oddziału Lidla, sieć ładowarek EV będzie największą infrastrukturą dedykowaną samochodom elektrycznym w irlandzkim sektorze sklepów wielkopowierzchniowych.

Rząd Irlandii rezygnuje z inwestycji w paliwa kopalne

Irlandia będzie pierwszym krajem na świecie, który dokona wyprzedaży swoich udziałów w sektorze węgla, ropy naftowej oraz gazu. Izba niższa parlamentu irlandzkiego jednogłośnie zobowiązała się do wyprzedania papierów wartościowych. Oczekuje się teraz decyzji Seanad Éireann (izby wyższej). Wprowadzenie w życie ustawy jest spodziewane pod koniec 2018 roku.

W irlandzkich gazociągach popłynie BioLPG

Celem Calor Gas jest dziesięcioprocentowy udział BioLPG w całości dostaw realizowanych przez firmę w ciągu najbliższych trzech lat na terenie Irlandii. Jest to możliwe, ponieważ ekologiczna wersja LPG nie różni się praktycznie niczym od gazu ziemnego, produkowanego w standardowy sposób, który wykorzystujemy w naszych domach. Brak większych różnic jest ogromną zaletą, ponieważ dostarczanie BioLPG do klientów nie wymaga budowania nowej infrastruktury.

„Project Ireland 2040” – Irlandia na drodze ku OZE

Plan ten jest bardzo obszerny i zawiera wiele założeń, które Irlandia będzie starać się wcielić w życie w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Jednym z ważniejszych jest rezygnacja z produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu węgla do 2025 roku. Ponadto do 2030 roku w Irlandii nie będzie można kupić samochodu spalinowego prosto z salonu, co wiąże się z tym, że Irlandczycy chcieliby do tego czasu mieć już pół miliona aut elektrycznych na swoich drogach. Zakładają więc, że 15 lat później napędy spalinowe staną się rzadkością.