Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Irlandia zieloną wyspą dzięki biogazowi? Irlandczycy chcą być liderem w Europie

Irlandia zieloną wyspą dzięki biogazowi? Irlandczycy chcą być liderem w Europie

Irlandczycy mają duże ambicje klimatyczne – chcą osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku. Biogaz w Irlandii może odegrać wielką rolę w transformacji tego państwa – zielona wyspa ma największy potencjał na wykorzystanie biogazu w Europie. Zobacz jaki plan na transformację mają Irlandczycy!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Irlandia zasilana biogazem?

Biometan może być ekologiczną alternatywą dla zwyczajnego gazu ziemnego, którego używa się m.in. do wytwarzania energii, ogrzewania i w transporcie

Irlandia ma najwyższy potencjał produkcji gazu ze źródeł odnawialnych na mieszkańca w Europie, z potencjałem 13 TWh, który można osiągnąć do 2030 roku, wynika z raportu Komisji Europejskiej

Biogaz w Irlandii może wkrótce odegrać jeszcze większą rolę. Potencjał zielonej wyspy został dostrzeżony, a na horyzoncie zaczynają pojawiać się wielkie inwestycje w zielony biznes.

Irlandczycy chcą być liderem na rynku biogazu w Europie

Irlandia potrzebuje podejścia do przyszłości „z mnóstwem energii”, w tym zmiany przeznaczenia sieci gazowej do transportu biometanu i wodoru –  powiedział dyrektor generalny Ervii, Cathal Marley, na konferencji Energy Ireland w ubiegłym tygodniu.

Ervia to firma, która operuje krajową infrastrukturą gazową i wodną. Zapewnia usługi za pośrednictwem swoich spółek zależnych, w tym Gas Networks Ireland (GNI).

GNI zarządza krajową siecią gazową Irlandii o wartości 2,7 miliarda euro, obsługując ponad 706 000 irlandzkich domów i firm. Sieć gazowa dostarcza ponad 30% całkowitej energii Irlandii, w tym 40% całego ogrzewania i ponad 50% produkcji energii elektrycznej w kraju. 

1 2
Czy Irlandia stanie się biogazową potęgą?

Spółka dostarcza energią do wszystkich większych miast w Irlandii. GNI ma strategiczny plan osiągnięcia 20% gazu ze źródeł odnawialnych w sieci do 2030 roku.

Co mówią przedstawiciele firmy o transformacji energetycznej w Irlandii?

Transformacja energetyczna z wykorzystanie biogazu w Irlandii

Na 25 dorocznej konferencji Energy Ireland Marley omówił „znaczące wyzwanie”, przed którym stoi Irlandia w realizacji swojej wizji zerowej netto. 

Musimy przestać postrzegać gaz i energię elektryczną jako oddzielne i przyjrzeć się, jak zdekarbonizować system od początku do końca, a nie tylko poszczególne paliwa. Ponieważ sieć gazowa Irlandii jest jedną z najnowocześniejszych na świecie, właściwie mamy już gotowe rozwiązanie  powiedział Marley.

Sieć gazowa może zostać zmodyfikowana w celu transportu gazów zdekarbonizowanych, takich jak biometan i wodór, przy minimalnych kosztach i zakłóceniach. Odgrywa to kluczową rolę w zintegrowanym systemie gazowym i elektrycznym w celu dekarbonizacji potrzeb energetycznych kraju dodał Marley.

Korzyści z biogazu 

Biogaz ma korzyści dla klimatu: pozwala uniknąć przedostania się gazów cieplarnianych do atmosfery (dzięki przemianie w zamkniętej komorze), wypiera paliwa kopalne na rzecz bezpiecznej alternatywy. 

Aby spełnić te warunki, gaz musi być wytwarzany z odpadów, a proces ten musi przebiegać prawidłowo. Kiedy dzięki temu można uniknąć większej ilości emisji CO2, niż wytwarza ją biogaz, mamy wówczas do czynienia z ujemną intensywnością emisji CO2 netto.

W transporcie używa się najczęściej gazu ziemnego – jest to substytut dla oleju napędowego, stosowany np. w pojazdach ciężarowych. Biometan może być ekologiczną alternatywą dla zwyczajnego gazu ziemnego i oprócz zastosowania w transporcie, można użyć go także do ocieplania zakładów przemysłowych, co ma miejsce w przypadku coraz większej ilości miejsc.

Korzyści z biogazu dostrzegają właśnie Irlandczycy.

Biogaz w Irlandii ma wielki potencjał

Główny prawnik Ervii, Claire Madden, mówił na Energy Ireland o dekarbonizacji irlandzkiej sieci gazowej i kluczowej roli gazów naturalnych i odnawialnych w transformacji energetycznej Irlandii.

Madden mówił o roli sieci gazowej jako „kamieniu węgielnym” irlandzkiego systemu energetycznego, a także o tym, co jego firma robi, aby zapewnić, że sieć jest gotowa do odegrania swojej roli w realizacji irlandzkich celów działań na rzecz klimatu zgodnie z polityką krajową i europejską.

Naszą wizją jest, aby Irlandia zastąpiła gaz ziemny gazami odnawialnymi, takimi jak biometan i wodór, aby znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w kraju i zapewnić bezpieczne dostawy energii – powiedział Madden.

Przejście na gospodarkę czystą energią do 2050 roku wymaga równowagi między zrównoważonym rozwojem, bezpieczeństwem i przystępną ceną. Wykorzystanie istniejących aktywów i zdolności energetycznych pozwoli Irlandii skuteczniej osiągnąć swoje cele – dodał.

Biopaliwa zyskują na popularności także w Polsce

Temat biopaliw i zagospodarowania odpadami szeroko poruszano także podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Zobacz co na ten temat mają do powiedzenia przedstawiciele największych polskich firm, takich jak PKN Orlen:

Źródło: bioenergy-news.com, gasnetworks.ie, gov.ie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.