Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia ze ścieków! Czy mocznik zrewolucjonizuje energię odnawialną?

Energia ze ścieków! Czy mocznik zrewolucjonizuje energię odnawialną?

Energia z moczu? Badacze z uniwersytetu w Australii wpadli na pomysł jak wykorzystać mocznik ze ścieków do tworzenia czystej energii. Zobacz na czym polega ten przełomowy pomysł!

Energia z moczu

Nowa generacja wysokowydajnych katalizatorów opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie poprawi wydajność wykorzystania ścieków z mocznikiem w celu generowania czystej energii.

Opracowaliśmy nowy rodzaj katalizatora, który bardziej wydajnie generuje czystą energię ze ścieków zawierających mocznikpowiedział w wywiadzie dla Techxplore profesor Yao Zheng z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii, który jest współautorem badania. 

Mocznik występuje w ściekach na całym świecie i może być wykorzystywany do zasilania ogniw paliwowych jako alternatywa dla technologii konwencjonalnej, która wykorzystuje czystą wodę w elektrolizerze – dodaje profesor Yao Zheng.

Zasada działania technologii

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że możemy sprawić, że proces w elektrolizerze będzie działał wydajniej, dzięki czemu może zmniejszyć nakład energii i wytworzyć więcej wodoru niż w przypadku tych, które wykorzystują istniejące katalizatory – wyjaśnia profesor Yao Zheng.

Elektrolizer to urządzenie, które za pomocą odnawialnej energii elektrycznej dzieli wodę na wodór i tlen. Wodór to czyste paliwo, które po zużyciu w ogniwie paliwowym wytwarza tylko wodę.

Nasz nowy katalizator wykonany z żelazocyjanku niklu wymaga mniejszego nakładu energii i może również zmniejszyć zawartość mocznika w ściekach dodaje profesor Yao Zheng.

Więcej energii i mniejszy wpływ na środowisko

Efektywność nowoczesnych technologii konwersji energii z wykorzystaniem mocznika polega na elektrochemicznej reakcji jego utleniania. Projektowanie i synteza nowych katalizatorów odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii.

danilo alvesd MRfowM3xR90 unsplash
Czy technologia z Australii już niedługo podbije cały świat?

Staraliśmy się ulepszyć istniejące katalizatory, które mają tendencję do słabych wyników (…) Tylko kilka katalizatorów z istniejącej już technologii zapewnia trwałą produkcję energii – powiedział Profesor Shizhang Qiao z University of Adelaide,  współautor badania.

Techniki elektrokatalityczne mogą przekształcić ścieki bogate w mocznik, które stały się dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, w wodór w celu wytwarzania czystej energii, a także zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko – dodał Profesor Shizhang Qiao.

Zespół międzynarodowych naukowców opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Energy .

Energia z moczu z korzyścią dla świata

Wiodące na świecie badania, takie jak te, mają zasadnicze znaczenie dla tworzenia nowej wiedzy i nowych zastosowań wiedzy, rozwoju przemysłu i tworzenia możliwości rozwiązywania problemów stojących przed społeczeństwem – powiedział profesor Anton Middelberg, zastępca rektora ds. badań naukowych na University of Adelaide.

Naukowcy z University of Adelaide mają za zadanie zapewnić korzyści społeczne i gospodarcze dla Australii Południowej i nie tylko dodał profesor Anton Middelberg.

Zespół będzie kontynuował prace nad projektem elektrolizera w celu usprawnienia tej przełomowej technologii. Czy Twoim zdaniem technologia z Australii już niedługo podbije cały świat?

Źródło: techxplore.com, mit.edu, nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.