Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia ze ścieków! Czy mocznik zrewolucjonizuje energię odnawialną?

Energia ze ścieków! Czy mocznik zrewolucjonizuje energię odnawialną?

Energia z moczu? Badacze z uniwersytetu w Australii wpadli na pomysł jak wykorzystać mocznik ze ścieków do tworzenia czystej energii. Zobacz na czym polega ten przełomowy pomysł!

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Energia z moczu

Nowa generacja wysokowydajnych katalizatorów opracowana przez zespół naukowców z Uniwersytetu w Adelajdzie poprawi wydajność wykorzystania ścieków z mocznikiem w celu generowania czystej energii.

Opracowaliśmy nowy rodzaj katalizatora, który bardziej wydajnie generuje czystą energię ze ścieków zawierających mocznikpowiedział w wywiadzie dla Techxplore profesor Yao Zheng z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii, który jest współautorem badania. 

Mocznik występuje w ściekach na całym świecie i może być wykorzystywany do zasilania ogniw paliwowych jako alternatywa dla technologii konwencjonalnej, która wykorzystuje czystą wodę w elektrolizerze – dodaje profesor Yao Zheng.

Zasada działania technologii

Po raz pierwszy pokazaliśmy, że możemy sprawić, że proces w elektrolizerze będzie działał wydajniej, dzięki czemu może zmniejszyć nakład energii i wytworzyć więcej wodoru niż w przypadku tych, które wykorzystują istniejące katalizatory – wyjaśnia profesor Yao Zheng.

Elektrolizer to urządzenie, które za pomocą odnawialnej energii elektrycznej dzieli wodę na wodór i tlen. Wodór to czyste paliwo, które po zużyciu w ogniwie paliwowym wytwarza tylko wodę.

Nasz nowy katalizator wykonany z żelazocyjanku niklu wymaga mniejszego nakładu energii i może również zmniejszyć zawartość mocznika w ściekach dodaje profesor Yao Zheng.

Więcej energii i mniejszy wpływ na środowisko

Efektywność nowoczesnych technologii konwersji energii z wykorzystaniem mocznika polega na elektrochemicznej reakcji jego utleniania. Projektowanie i synteza nowych katalizatorów odgrywa kluczową rolę w rozwoju technologii.

danilo alvesd MRfowM3xR90 unsplash
Czy technologia z Australii już niedługo podbije cały świat?

Staraliśmy się ulepszyć istniejące katalizatory, które mają tendencję do słabych wyników (…) Tylko kilka katalizatorów z istniejącej już technologii zapewnia trwałą produkcję energii – powiedział Profesor Shizhang Qiao z University of Adelaide,  współautor badania.

Techniki elektrokatalityczne mogą przekształcić ścieki bogate w mocznik, które stały się dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego, w wodór w celu wytwarzania czystej energii, a także zmniejszenia szkodliwego wpływu na środowisko – dodał Profesor Shizhang Qiao.

Zespół międzynarodowych naukowców opublikował swoje odkrycia w czasopiśmie Nature Energy .

Energia z moczu z korzyścią dla świata

Wiodące na świecie badania, takie jak te, mają zasadnicze znaczenie dla tworzenia nowej wiedzy i nowych zastosowań wiedzy, rozwoju przemysłu i tworzenia możliwości rozwiązywania problemów stojących przed społeczeństwem – powiedział profesor Anton Middelberg, zastępca rektora ds. badań naukowych na University of Adelaide.

Naukowcy z University of Adelaide mają za zadanie zapewnić korzyści społeczne i gospodarcze dla Australii Południowej i nie tylko dodał profesor Anton Middelberg.

Zespół będzie kontynuował prace nad projektem elektrolizera w celu usprawnienia tej przełomowej technologii. Czy Twoim zdaniem technologia z Australii już niedługo podbije cały świat?

Źródło: techxplore.com, mit.edu, nature.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.