5 kroków by Twoja restauracja stała się EKO!

Ekologiczne restauracje to odpowiedź na potrzeby rynku. Coraz większa świadomość ludzi sprawia, że sięgają oni po produkty naturalne, regionalne i zdrowe. Dodatkowo zwracają oni uwagę na zanieczyszczenie środowiska, stąd coraz większa niechęć chociażby do plastikowych słomek czy kubków. Co jeszcze zrobić, by zyskać status restauracji przyjaznej gościom i środowisku?

Najwięcej zgonów w krajach ubogich z powodu smogu

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia zanieczyszczone powietrze każdego roku przyczynia się do śmierci ok. 7 milionów ludzi. Przeważająca liczba z nich, aż 90%, występuje w krajach ubogich. Dane opublikowane przez WHO są przytłaczające, bowiem 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie oraz kondycję fizyczną.

Wpływ smogu na człowieka

Im większe zanieczyszczenie, które utrzymuje się przez kilka dni, tym częściej pojawiają się przypadki przewlekłego zapalenia oskrzeli, chronicznego kaszlu, astmy, czy niewydolności płuc. Smog wpływa także na ogólne osłabienie organizmu oraz w perspektywie długofalowej jest jedną z przyczyn miażdżycy, zawałów, wylewów, a nawet nowotworów złośliwych (np. raka płuc). W konsekwencji zwiększa się ilość przedwczesnych zgonów. O tym w jaki sposób reaguje ciało człowieka na zanieczyszczenia powietrza, opowiedział nam dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii, który obserwuje zwiększającą się liczbę zgłoszeń pacjentów „z incydentem smogowym” do szpitali.

Termomodernizacja sposobem na smog

Jednym z najlepszych sposobów walki ze smogiem jest termomodernizacja budynków mieszkalnych. O zaletach takiego właśnie rozwiązania w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE opowiedział dr inż. Szymon Firląg z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Strefy niskiej emisji pojawią się w Brukseli

1 stycznia 2018 roku w Brukseli powstały tzw. strefy niskiej emisji. Wszystko po to, by minimalizować emisję gazów cieplarnianych przez pojazdy, które nie spełniają stosownych norm. Działanie to jest jednym z elementów mającym przyczynić się do poprawy jakości powietrza w stolicy Belgii, które jest złej jakości szczególnie w miesiącach zimowych.

Smog ogromnym zagrożeniem dla dzieci

UNICEF zaznacza, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza może spowodować uszkodzenia tkanki mózgowej, a w konsekwencji osłabić rozwój funkcji poznawczych. Jest to niezwykle niebezpieczne, bowiem niesie ze sobą ryzyko nieodwracalnych powikłań. Według organizacji smog jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, bowiem ich mózgi potrzebują o wiele mniejszej ilości chemikaliów, by doznać uszkodzenia. Nie oznacza to jednak, że osoby dorosłe mogą żyć bez obaw, bowiem cząstki PM2.5 oraz PM10 są w stanie dokonać negatywnych zmian w każdym organizmie.