Najwięcej zgonów w krajach ubogich z powodu smogu

Według danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia zanieczyszczone powietrze każdego roku przyczynia się do śmierci ok. 7 milionów ludzi. Przeważająca liczba z nich, aż 90%, występuje w krajach ubogich. Dane opublikowane przez WHO są przytłaczające, bowiem 9 na 10 osób oddycha zanieczyszczonym powietrzem, co ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie oraz kondycję fizyczną.

Zanieczyszczenie powietrza zagraża nam wszystkim, ale to najubożsi i najbardziej zmarginalizowani ludzie ponoszą ten ciężar“, powiedział doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Na chwilę obecną za miasto z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem uznaje się mongolską stolicę Ułan Bator. Powietrze unoszące się nad miastem jest trującą mieszaniną pyłów, które powodują wiele chorób, co odbija się na długości życia mieszkańców. Tamtejsze władze nie przeciwdziałają problemowi w sposób należyty, co powoduje działanie mieszkańców na własną rękę. W tamtejszych sklepach popularne są „koktajle tlenowe”, których działanie w żaden sposób nie jest potwierdzone naukowo. Ludzie chwytają się jednak wszystkiego, aby chronić się przed szkodliwym smogiem.

Nie ma wątpliwości, że zanieczyszczenie powietrza stanowi obecnie nie tylko największe zagrożenie dla naszego zdrowia, ale również powiedziałabym wyraźnie, że jest to obecnie duże wyzwanie dla zdrowia publicznego – prawdopodobnie jedno z największych, jakie rozważamy“, powiedziała doktor Maria Neira, zajmująca się zdrowiem publicznym w WHO.