Jakie zmiany pojawią się w energetyce i elektromobilności?

Postępujący zmiany zachodzące w branży energetycznej oraz rozwiązania z dziedziny elektromobilności stają się coraz powszechniejszym elementem codziennego życia wielu z nas. Jak jednak będzie przebiegał dalszy rozwój tych gałęzi gospodarki? O możliwych scenariuszach opowiedział Błażej Leżeński, Business Development Manager z firmy InnoEnergy.

„Co jest najważniejsze, żeby dokonać przejścia do nowego paradygmatu użycia energii, do zrównoważonej energetyki? Na poziomie społeczeństwa ludzie muszą zrozumieć, że to jest po części ich odpowiedzialność. Jasne, że niektórzy z nas recyklingują albo robią inne tego typu rzeczy, ale musimy zrozumieć, że energetyka jest stworzona dla nas i my jesteśmy częścią tego systemu” – podkreśla Błażej Leżeński.

Równie istne, co postawy konsumentów, okażą się także sposoby postępowania dużych przedsiębiorstw. Jak podkreśla ekspert z InnoEnergy, firmy muszą zdać sobie sprawę ze zmiany funkcjonującego stanu rzeczy i zmodernizować swoje – być może przestarzałe – technologie, aby przystawały one do rozwiązań proponowanych przez bardziej innowacyjnych konkurentów, jakimi stają się m.in. start-upy.

Dla energetyki spore wyzwanie stanowi obecnie magazynowanie energii. Związana z tym technologia będzie musiała bardzo szybko przyspieszyć i zaoferować swoim użytkownikom nowe, wydajniejsze rozwiązania, ponieważ motywowane jest to zapotrzebowaniem rynku – wzrastająca moc obliczeniowa komputerów wymusza dostarczenie im większych ilości energii. Z tego właśnie względu tak potrzebne są funkcjonalne rozwiązania z dziedziny magazynowania energii. Wciąż jednak nie do końca wiadomo, jakie technologie zostaną wykorzystane do rozwijania tej metody.

„Z perspektywy biznesowej i [związanej z] mobilnością dużym wyzwaniem jest zrozumienie właściwego modelu biznesowego dla ładowania samochodów elektrycznych. W tej chwili wiemy, że musimy je ładować, ale jak zrobić na tym pieniądze, jak wytworzyć tutaj obopólną korzyść i jak zasilić te elektryczne samochody czystą energią – to są wyzwania, które jeszcze musimy pokonać” – zauważa Błażej Leżeński.

 

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.