Blockchain coraz powszechniejszy w handlu energią słoneczną

Japonia uruchamia pilotażowy program wdrożenia technologii blockchain w sprzedaży energii słonecznej na rynku cyfrowym. Oprogramowanie umożliwia producentom energii słonecznej śledzenie cen rynkowych i sprzedawanie niewykorzystanej produkcji energii po konkurencyjnych cenach. Ci użytkownicy rynku energetycznego, którzy nie wytwarzają własnej energii odnawialnej, będą mogli ją kupić po stawkach rynkowych.

Bitcoin nie jest eko, choć mógłby być

Kryptowaluta Bitcoin przez wielu kojarzona jest z ogromnym śladem energetycznym, jaki niesie za sobą proces jej generowania. Alex de Vries z PricewaterhouseCoopers (PwC) sugeruje, że energetyka wodna, z której korzysta większość „górników”, nie zapewnia ilości energii potrzebnej do zasilania maszyn używanych do walidacji transakcji Bitcoina.

Cyfryzacja energii wiatrowej: mity, wyzwania i różne podejścia

Cyfryzacją zainteresowani są wszyscy, szczególnie w dobie światowego wyścigu w zakresie systemów sztucznej inteligencji. Rozwiązania te są coraz bardziej konkurencyjne i szeroko stosowane. Z drugiej strony, jeśli chodzi o OZE, energetyka wiatrowa jest obecnie najbardziej innowacyjnym sektorem zielonej energetyki. Nie powinien zatem dziwić fakt, że przemysł ten zaczyna coraz chętniej wykorzystywać systemy AI.

Trendy energetyki odnawialnej w 2019 roku

Magazynowanie energii, inteligentne mikrosieci sieci energetyczne i implementacja technologii blockchain oraz internetu rzeczy na rynku energetycznym – to według „Forbesa” jedne z kluczowych kierunków rozwoju energetyki odnawialnej w 2019 roku. Coraz więcej krajów przyjmie też zobowiązania dotyczące przejścia na OZE.

Nowe technologie ułatwią sprzedaż energii

Szwajcarski start-up buduje platformę, która ma ułatwić i przyspieszyć sprzedaż energii odnawialnej, pomagając inwestorom zarządzać przychodami i ryzykiem związanym ze sprzedażą energii. Sprzedaż energii ze źródeł rozproszonych mogą usprawnić z kolei rozwiązania oparte na technologii blockchain.

SunExchange pomoże Uniwersytetowi Technicznemu w Mołdawii uzyskać zieloną energię przy pomocy kryptowalut

Technologia łańcucha blockchain, wykorzystywana przede wszystkim w projektach związanych z kryptowalutami, wciąż zyskuje nowe zastosowania, pozwalając na jeszcze szybszy rozwój gospodarki w wielu państwach świata. Coraz częściej implementowana jest przez firmy związane z energetyką, jak m.in. Sun Exchange w Republice Południowej Afryki, która już niebawem pomoże uzyskać energię słoneczną dla mołdawskiego uniwersytetu.