1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Znamy listę miejsc z najgorszą jakością powietrza w kraju. Które miasto zostało nową stolicą smogu? 

Znamy listę miejsc z najgorszą jakością powietrza w kraju. Które miasto zostało nową stolicą smogu? 

Polski Alarm Smogowy opublikował niechlubny ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Niezmiennie największą reprezentację na liście mają miasta Małopolski i Śląska, gdzie chmury smogu utrzymywały się nawet przez trzy miesiące w roku. W rankingu znalazły się także wsie i małe miejscowości, a także uzdrowiska. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Chmury smogu utrzymują się nad Polską 

Polski Alarm Smogowy, jak co roku, przygotował ranking miejscowości w Polsce z najgorszą jakością powietrza. Największa gęsta chmura smogu znajduje się nad południem kraju, a szczególnie nad województwem śląskim i małopolskim. To właśnie miasta położone w tych regionach znalazły się na niechlubnym podium – Nowa Ruda, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Pszczyna i Wodzisław Śląski. Powietrze nie nadawało się tam do oddychania przez około 2-3 miesiące w ciągu całego roku, przekraczając krajową normę przynajmniej dwukrotnie.

To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku. Jeszcze gorzej było w Nowej Rudzie – tam smog trwał 96 dni – czyli praktycznie całą zimę. Przykład Godowa pokazuje, że w pozostałych polskich wsiach najprawdopodobniej nie dzieje się lepiejskomentował wyniki Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego

W rankingu brano pod uwagę trzy czynniki: 

  • stężenie pyłów PM10 – cząsteczek, które osadzają się w płucach i oskrzelach,
  • stężenie pyłów PM2,5 – cząsteczek, które przenikają do krwi, powodując podrażnienie dróg oddechowy,
  • stężenie benzo(a)pirenu – toksycznej i rakotwórczej substancji. 

Dane zostały oparte na pomiarach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykonanych w 2021 roku. 

Nowa Ruda polską stolicą smogu 

Pod względem wszystkich trzech czynników brane pod uwagę w analizie zwyciężyła dolnośląska Nowa Ruda. Ta miejscowość pojawia się w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce po raz kolejny, ale to pierwszy raz, kiedy udało jej się wyjść na niechlubne podium, przysłaniając miasta Małopolski. 

Jak tłumaczą to autorzy rankingu, zwycięzca zawdzięcza swoją jakość powietrza dużą ilością starych kamienic opalanych paliwami stałymi oraz opóźnionym wsparciem finansowym dla domów wielorodzinnych. 

 – Jakość powietrza może się jeszcze pogorszyć w tym roku, gdyż rozpoczęto sprzedaż węgla brunatnego w regionie i zniesiono karalność palenia nimkomentuje sytuację Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Dotąd spalanie węgla brunatnego w domowych piecach zakazywało prawo, ale dzięki zmianie przepisów w reakcji na kryzys energetyczny, surowiec z kopalni w Bełchatowie oraz Turowie może trafić do odbiorców indywidualnych. Fakt, węgiel brunatny jest tani, ale za to znacznie mniej kaloryczny, a w dodatku trujący, ponieważ zawiera dużo siarki oraz popiołu. 

Uzdrowiska wśród smogowych rekordzistów 

Do listy miejsc z najgorszą  jakością powietrza dołączyły trzy polskie uzdrowiska: Rabka-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój. Pierwsze z nich zajęło 5 miejsce pod względem stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu, osiągając 8 ng/m3 w perspektywie całego roku. Dla porównania, średnia dopuszczalna przez WHO wynosi 0,12 ng/m3. 

Duże miasta poradziły sobie z chmurą smogu

Na liście aktualnych rekordzistów pod względem zanieczyszczeń powietrza brakuje dużych miast, które uznaje się za ikonę problemu ze smogiem w Polsce, jak chociażby Katowice czy Kraków. Skąd ta zmiana?

Na poprawę jakości powietrza w miastach mają lokalne uchwały antysmogowe, jak ta wprowadzona w 2019 roku w Krakowie, która zakazała palenia paliwami stałymi, czyli węglem oraz drewnem. W przeciągu roku od wycofaniu pieców stężenia zanieczyszczeń zmniejszyły się kolejno o:

  • 45,42% w przypadku pyłu PM10, 
  • 43,76% w przypadku pyłu PM2,5,
  • o 42,82% w przypadku benzo(a)pirenu.

W dodatku był to znacznie największy spadek na tle całego województwa, które osiągnęło zaledwie połowę wyników Krakowa. 

Źródła: mat. prasowy

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.