Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kosmetyki naturalne – czy warto?

Kosmetyki naturalne – czy warto

Kosmetyki naturalne – czy warto?

Przeczytaj skład pierwszego z brzegu szamponu lub żelu do mycia w zwykłej drogerii. Nie rozpoznajesz żadnego ze składników? Nic dziwnego! Większość z nich to sama chemia!

BANER MOBILEB1
Reklama

Jakie nieprzyjazne znajdziemy w naszych kosmetykach

Dbałość o własne ciało to normalna sprawa. Chcemy być czyści, wyglądać jak najlepiej, ładnie pachnieć. Stosujemy duże ilości środków pielęgnacyjnych. Nasze mamy i ciocie mają całe kosmetyczki różnych preparatów. Ale czy wiesz o tym, że zwykłe kosmetyki często mogą naszemu ciału bardzo szkodzić? Jednym ze składników szkodliwych jest SLS (sodium lauryl sulfate), który tworzy tak przez nas lubianą pianę. Niestety bardzo często uczula, wysusza skórę, powoduje wysypkę, a nawet łupież. A przecież nikt tego nie lubi!

Uczulać mogą też parabeny, czyli kosmetyczne konserwanty. Oleje mineralne i silikony brzmią już lepiej, prawda? Nie daj się nabrać! Oleje są pochodnymi ropy naftowej, zatykają pory i nie pozwalają skórze oddychać. Silikony natomiast to związki chemiczne, które są magazynowane w organizmie. Nie potrafimy ich przetworzyć ani wydalić. One także nie pozwalają skórze i włosom oddychać.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kosmetyki naturalnejak wybrać najlepsze?

Kosmetyki ekologiczne nie zawierają żadnych z tych szkodliwych składników. Niestety, nie tak łatwo je rozpoznać, bo dowolność w nazywaniu kosmetyków „natural” lub „eko” jest bardzo duża. Dlatego najlepiej nauczyć się je rozpoznawać. Dobrym sygnałem zawsze jest bardzo krótki skład. Naturalne kosmetyki mogą zawierać olejki i wyciągi roślinne, glinki, olejki eteryczne, naturalne masła roślinne. To wystarcza, by opiekować się naszą skórą we właściwy sposób. Nie uczulają lub uczulają dużo rzadziej (np. w przypadku, gdy ktoś jest uczulony na konkretną roślinę). Nie są testowane na zwierzętach. No i są w prostych opakowaniach, które nadają się do recyklingu. Kosmetyki naturalne są coraz popularniejsze. Nie ma się co dziwić – w końcu każdy dba o swoje ciało i zdrowie, ale też o planetę.

– Aby lepiej wiedzieć, co jest w Twoich kosmetykach, zajrzyj do naszego SŁOWNICZKA EKO-POJĘĆ

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Fot. Canva (Olena Rudo)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.