Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Noworoczne porządki. Posprzątaj szafę i podziel się z innymi

Noworoczne porządki. Posprzątaj szafę i podziel się z innymi

Noworoczne porządki. Posprzątaj szafę i podziel się z innymi

Nowy rok, nowa ja, a więc i nowa garderoba. Początek stycznia to dobry okres na posprzątanie szafy. W końcu to w niej gromadzimy mnóstwo rzeczy, z nadzieją, że „jeszcze schudnę”, „może się przyda”, „może będzie na mnie dobrze leżeć”… Jeżeli jednak zamierzamy odświeżyć swoją garderobę i pozbyć się ubrań, które już do nas nie pasują, warto zrobić to z głową. A niepotrzebne rzeczy przekazać osobom, które ich potrzebują.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak rozsądnie posprzątać szafę?

Znasz metodę KonMari? Opracowała ją japońska autorka i organizatorka, Marie Kondo, aby pomóc innym w uporządkowaniu swojej przestrzeni. Jeśli nie lubisz sprzątać, nie wiesz, jak się za to zabrać, jesteś osobą niezdecydowaną lub po prostu chcesz wprowadzić nieco kreatywności do swojego mieszkania, porady Marie Kondo są właśnie dla ciebie!

Krok 1. Wyjmij wszystko ze swojej szafy 

Tak, dokładnie – wszystko. Spodnie, bluzki, spódnice, sukienki. Wyrzuć wszystko na łóżko lub środek pokoju.

Krok 2. Zbierz pozostałe ubrania 

Czasem zostawiamy płaszcze czy szaliki w szafkach przedpokoju, lub innych miejscach domu. Zrób przegląd pozostałych pomieszczeń i zobacz, czy nie gromadzą się tam ubrania, na które nie zwracałaś uwagi. Dorzuć je do swojego stosu z szafy:

  • ubrania sezonowe, np. szorty czy peleryny przeciwdeszczowe,
  • płaszcze wiosenne i jesienne, kurtki zimowe,
  • bielizna,
  • stroje na specjalną okazję,
  • ubranie, w którym chodzisz do pracy, np. garsonki,
  • szaliki, czapki, chusty, rękawiczki,
  • odzież sportowa,
  • piżamy.

Krok 3. Zrób uważny przegląd ubrań

Podziel ubrania na trzy kategorie:

  • te, w których często chodzisz, i w których dobrze się czujesz. Pamiętaj, że odzież ma sprawiać, że czujesz się dobrze sam ze sobą i być dla ciebie komfortowa. Te ubrania od razu trafiają z powrotem do szafy;
  • te, co do których masz wątpliwości. Lubisz je, ale nie chodzisz w nich często. Odłóż je na osobny stos;
  • te, których nie lubisz, i których nie nosisz. Do tej kategorii zalicz także te elementy garderoby, o których myślisz „założę to, jak schudnę”. Spakuj ubrania do kartonu i pozbądź się ich w dobry, przyjazny dla środowiska i świata sposób.

Krok 4. Zajmij się ubraniami, co do których masz wątpliwości

Stań przed lustrem i przymierz je. Dlaczego ich nie nosisz? Może już z nich wyrosłaś, a może nie pasują do twojego typu urody? Zamiast zastanawiać się, jak wyglądasz w tych ubraniach – pomyśl, jak się w nich czujesz. To pomoże ci zdecydować, gdzie trafią – do szafy, czy do kartonu.

Krok 5. Uporządkuj przestrzeń szafy

Zagospodaruj ją według swojego gustu. Możesz ułożyć ubrania w dowolnej konfiguracji – według kolorów, pór roku, rodzajów odzieży itd. Miłej zabawy!

W podobny sposób postępuj z obuwiem. 

priscilla du preez dlxLGIy 2VU unsplash

Gdzie oddać używaną odzież?

Na początek warto zastanowić się, czy w naszym otoczeniu nie ma kogoś, kto ze względów finansowych nie może pozwolić sobie na zakup nowych ubrań, a bardzo ich potrzebuje. A może ktoś z twoich przyjaciół zna taką osobę? Podobne ogłoszenia możesz znaleźć na grupach facebookowych (np. grupa Oddam za darmo). 

Jednak jeśli wolisz przekazać odzież do zorganizowanych stowarzyszeń, przygotowaliśmy dla ciebie listę miejsc (stacjonarnych i nie tylko), do których możesz zanieść lub wysłać ubrania:

  1. Gminne Ośrodki Pomocy Rodzinie, Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie – instytucje pomocy społecznej znajdują się niemal w każdej gminie. W swoich biurach i magazynach przyjmują zarówno odzież, jak i meble czy sprzęt gospodarstwa domowego. Rzeczy należy dostarczyć we własnym zakresie.
  2. Uwaga, śmieciarka jedzie! – i inne grupy „wymiankowe” na Facebooku, skierowane do mieszkańców różnych części Polski. Najlepiej szukać lokalnej grupy w naszej okolicy. Istnieje możliwość wymiany lub przekazania niepotrzebnych nam rzeczy fundacjom, organizacjom czy osobom potrzebującym.
  3. Ciuchowiskopodczas wydarzenia możemy oddać ubrania osobom w gorszej sytuacji finansowej, lecz także znaleźć coś dla siebie. Ciuchowisko działa tylko w Warszawie i Krakowie. Na stronie akcji sprawdzisz, kiedy odbywa się najbliższe wydarzenie.
  4. Ubrania do Oddaniaw tym przypadku ubrania odbierze od nas kurier w jednym z punktów, które możemy znaleźć na stronie organizacji. Musimy je tylko spakować do odpowiednich kartonów, zgodnie z instrukcją. Dary zostaną przekazane wybranej przez nas kampanii.
  5. Kontenery PCKna pewno kojarzysz kontenery na ubrania, ustawione na polskich osiedlach. Polski Czerwony Krzyż co prawda nie zawsze przekazuje odzież bezpośrednio potrzebującym, lecz przetwarza ją lub sprzedaje. Pozyskane w ten sposób pieniądze przekazuje na cele charytatywne. Pamiętajmy jednak, że prywatne firmy dostrzegły możliwość łatwego zysku, podszywając się pod PCK. Dlatego, przed wrzuceniem naszych ubrań do kontenera, warto sprawdzić jego wiarygodność na stronie organizacji humanitarnej. Po wybraniu województwa pojawia się lista punktów zbiórki.
  6. EKOzwroty w paczkomatach InPost – usługa EKOzwroty pozwala na oddawanie niechcianych ubrań, obuwia, książek, zabawek czy elektrosprzętu do dowolnego paczkomatu. Zwrócone rzeczy zostaną przekazane Fundacji Odzyskaj Środowisko i ponownie wykorzystane, bądź przetworzone w procesie recyklingu.

Poza organizacjami i miejscami wskazanymi przez nas istnieje wiele innych zbiórek i organizacji – zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Jeżeli żadna z powyższych opcji nie wydaje ci się wygodna, zachęcamy do poszukiwań we własnym zakresie i dzielenia się z innymi w komentarzach.

W końcu warto pomagać w każdy możliwy sposób!

Fot. Canva (pixelshot, Natalia Zakharova)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.