Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Co zrobić z choinką po świętach? Kilka sposobów na świąteczne odpady

Co zrobić z choinką po świętach? Kilka sposobów na świąteczne odpady

Co zrobić z choinką po świętach? Kilka sposobów na świąteczne odpady

Okres świętowania Bożego Narodzenia właśnie się zakończył i zostawił wielu z nas z górą rozmaitych odpadów. A razem nimi pojawia się pytanie – co z tym wszystkim zrobić? Możesz się zdziwić, ale nie wszystko nadaje się od razu do śmieci. Oto kilka prostych sposobów, jak uporządkować swój dom po świętach bez marnowania. 

Reklama

Co zrobić z choinką po świętach? 

Prezenty rozdane, ciasta zjedzone, a drzewko bożonarodzeniowe już się sypie i więdnie. Jak co roku pojawia się ten sam dylemat – co zrobić z choinką po świętach? Na pewno nie wyrzucaj jej na śmietnik ani nie pal nią w kominku! Zamiast tego pomyśl o tym, jak możesz dać jej kolejne życie.

1. Zasadź choinkę ponownie.

Najłatwiejszym sposobem na recykling choinki jest posadzenie jej ponownie. Jak to zrobić? Najlepiej zabrać się za to na wiosnę, już po rozmarznięciu gruntu. Aby drzewko mogło swobodnie rosnąć najpierw wykop dół o przynajmniej dwukrotnie większej średnicy niż korzenie, włóż choinkę do ziemi, a następnie przysyp dół ziemią jednocześnie polewając ją wodą. A jeśli nie masz miejsca w ogródku – poszukaj organizacji, która zajmuje się zalesianiem.

SWIAT OZE posty wzor 2
Jeśli planujesz zasadzić choinkę ponownie w swoim ogrodzie – pamiętaj, aby kupić tę w doniczce, z korzeniami. Źródło: Canva

Co zrobić z drzewkiem ciętym?

2. Wykorzystaj drzewko na kompost

W takiej sytuacji choinkę można rozdrobnić, czyli pociąć ją na mniejsze kawałki, a następnie wykorzystać do kompostownika albo jako nawóz czy ściółkę dla innych roślin.

3. Oddaj drzewko na zbiórkę

Zorientuj się, czy w okolicy nie jest organizowana zbiórka drzewek. Oddając tam choinkę możesz być pewien, że nie trafi ona prosto na wysypisko, ale posłuży np. do wytworzenia biomasy.

Jednak choinka to nie jedyny problem, który zostaje nam po świętach. Czasem są to także nietrafione prezenty…

Co zrobić z nietrafionym prezentem?

1. Weź udział w wymienialni

Na pewno pod choinką znaleźliście co najmniej jeden prezent, z którego jesteście średnio zadowoleni. To już nie problem – ktoś na pewno oszaleje na jego punkcie, więc można się z nim wymienić.

Wymienialnie, czyli imprezy, podczas których ludzie wymieniają pomiędzy sobą różne towary, są coraz popularniejsze w naszym kraju. Okres po świętach to doskonały moment by wziąć w nich udział, a może nawet zorganizować własną!

2. Oddaj prezent dalej

Nie ma nic złego w tym, że oddamy komuś podarunek, który Wam się niezbyt spodobał, a jemu sprawi więcej radości. Może nawet warto założyć szafkę, w której trzymać będziecie nietrafione prezenty. Zyskają one swoje miejsce i dzięki nim nie zapomniecie o upominku na czyjeś urodziny.

SWIAT OZE posty wzor 3
Źródło: Canva

3. Oddaj prezent na cele dobroczynne

Jeśli mimo wszystko uważasz, że nie należy oddawać w prezencie otrzymanych rzeczy, to dobrym wyjściem może być organizacja charytatywna. Wiele organizacji przyjmie ubrania, sprzęt elektroniczny itp. Bardzo często, jeśli prezentem jest coś większego, fundacja może to od Was odebrać.

4. Pamiętaj o recyklingu papieru prezentowego

Papier, w który zapakowane były prezenty, należy wyrzucić do odpowiedniego kosza. Przede wszystkim jednak zachęcamy do tego, aby wykorzystać go ponownie. Chociażby do ozdobienia następnego prezentu.

– Czytaj także: Jak ekologicznie zapakować prezent? 7 kreatywnych sposobów

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.