Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Naturalne barwniki do pisanek. Jak pomalować jajka zgodnie z naturą?

Naturalne barwniki do pisanek. Jak pomalować jajka zgodnie z naturą?

Naturalne barwniki do pisanek. Jak pomalować jajka zgodnie z naturą?

Malowane farbami, oklejane plastikowymi nalepkami lub koloryzowane chemicznymi barwnikami – to dość popularne sposoby ozdabiania pisanek. Jednak czy przy tworzeniu kolorowych jajek nie można skorzystać z bardziej naturalnych składników? Poniżej prezentujemy krótki poradnik, jak to zrobić.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sprawdzone sposoby na naturalne barwniki do jajek

Internet pęka w szwach od eksperymentalnych przepisów na jajka barwione np. sokiem pomidorowym lub herbatą z hibiskusa. By uniknąć frustracji, gdy okaże się, że wyniki tych prób są dalekie od oczekiwanych efektów przedstawiamy sposoby sprawdzone przez nasze mamy i babcie.

Jeśli chcesz zabarwić jajka na:

  • RÓŻOWO – zetrzyj 2-3 buraki i ugotuj w osolonej wodzie. Dodaj 1-2 łyżki octu i mocz jajka w wywarze przez kilka godzin.
  • POMARAŃCZOWO – użyj cebuli. Gotuj łuski w osolonej wodzie. Po upływie ok. 30 minut włóż do niej ugotowane jajka i odstaw na kilka godzin. Jeśli zostawisz jajka na całą noc, nabiorą bardziej czerwonej lub brązowej barwy.
  • NIEBIESKO – wybierz czerwoną kapustę. ¼ główki gotuj przez ok. 25 minut. Wyjmij liście i do wywaru dodaj łyżkę soli. Włóż ugotowane jajka i odstaw na kilka godzin. By kolor był bardziej turkusowy, dodaj 1-2 łyżeczki octu.
  • ZIELONO –  użyj szpinaku lub pietruszki. W garnku ułóż ciasno liście szpinaku lub pęczek natki pietruszki. Zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Włóż do garnka jajka tak, by liście je okrywały i gotuj przez 15-20 minut. Odstaw na kilka godzin.
  • ŻÓŁTO – użyj kurkumy. Do naczynia z wodą wsyp 3 łyżeczki sproszkowanej kurkumy. Wodę zagotuj, następnie zmniejsz gaz i gotuj na małym ogniu przez 10 minut. Dodaj 1-2 łyżeczki octu i włóż jajka. Odstaw na kilka godzin.
soze Infografika kwadrat

Jak ozdobić naturalne pisanki? 

Wcale nie musisz używać farb ani flamastrów, żeby udekorować swoje naturalne pisanki. Tradycyjnym sposobem na piękne pisanki jest ozdabianie woskiem. Wystarczy, że rozpuścisz świeczkę, a z płynnego wosku stworzysz wzory na skorupce za pomocą igły lub szpilki. Ważne, aby jajko było ciepłe – wtedy proces będzie łatwiejszy. Następnie pomalowane jajko wrzuć do przygotowanego roztworu barwiącego. Kiedy skorupka złapie kolor, wyjmij ją i osusz. Teraz możesz powtórzyć proces, a pisankę zamoczyć w innym barwniku albo zostawić tak, jak jest. Na końcu zdrap wosk.

image 1
Tradycyjne pisanki ozdabiane woskiem. Źródło: Muzeum Pisanki w Kołomyi/Wikimmedia Commons

A jeśli chcesz dodać swoim pisankom więcej finezji, ale nie masz nerwów albo czasu na malowanie wzorów, możesz pomóc sobie, wybierając się na spacer. Pozwoli to odetchnąć od przedświątecznego zgiełku, a poza tym możesz podczas przechadzki znaleźć rośliny i kwiaty, z których stworzysz piękne, unikatowe wzory. To sposób, z którego również korzystały nasze prababcie. Wystarczy, że przed wrzuceniem jajek do kolorowego wywaru przyłożysz do nich zebrane rośliny, a następnie owiniesz wszystko bardzo ciasno w cienkie rajstopy bądź pończochę. Tak przygotowane jajko wrzuć do barwnika. Gdy jajko zmieni kolor, wyciągnij je, osusz i zdejmij materiał oraz rośliny.

Inny pomysł to pisanki zero-waste. Do tego potrzebne są ci skrawki materiałów, wstążki, suszone kwiaty, pojedyncze koraliki i wszystkie inne rzeczy, których już nie potrzebujesz. Obklej nimi zafarbowane jajka i gotowe!

Mamy nadzieję, że naturalne farbowanie będzie okazją do wspólnego spędzenia czasu i świetnej zabawy. Wesołych świąt!

Fot. Canva (1195798; mimikis)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.