Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Twoje rachunki za prąd mogą być niższe. Mija termin składania oświadczeń

Twoje rachunki za prąd mogą być niższe. Mija termin składania oświadczeń

Ceny prądu to stały element rozmów Polaków, ale też przedmiot niepokojów. Niedługo po raz kolejny ulegną one zmianie – już od 1 lipca przewiduje się wzrost cen energii elektrycznej. Co można zrobić, aby skorzystać z ulgi?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zamrożone ceny energii wkrótce stopnieją

Mrożenie cen prądu to hasło, które przez ostatnie miesiące musiało obić się o uszy niejednemu z nas. Za sprawą obowiązującego prawa, a dokładnie ustawy z dnia 7 października 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku oraz w 2024 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, ceny prądu w 2024 zostały zamrożone do pewnych limitów zużycia.

O szczegółach przy okazji wdrażania projektu nowelizacji ustawy informowaliśmy wówczas tutaj: Mrożenie cen prądu 2024: poselski projekt dalej w sejmie. Jaki pomysł ma parlamentarna większość?

Określone stawki będą obowiązywały do końca czerwca 2024, natomiast już od lipca, wzrosną prawdopodobnie dla niejednego gospodarstwa domowego w Polsce.

W związku z tym warto przypomnieć, że istnieją pewne sytuacje, które pozwalają na wykorzystanie większego limitu taniego prądu. O co chodzi i komu należą się ulgi?

Komu przysługują specjalne warunki?

W odróżnieniu od większości gospodarstw domowych, dla których limit zużycia prądu wyniesie 1500 kilowatogodzin, wyszczególnione grupy odbiorców energii elektrycznej będą mogły skorzystać ze zwiększonych limitów zużycia prądu obowiązujących w I półroczu 2024 roku. Mowa między innymi o rolnikach, posiadaczach Karty Dużej Rodziny oraz o osobach z niepełnosprawnościami.

Aby skorzystać z przysługującej ulgi, należy złożyć specjalne oświadczenie do 31 marca 2024, przy czym warto zaznaczyć, że osoby, które taki dokument oddały już w 2023 roku i korzystały z podwyższonych limitów zamrożenia cen prądu, są zwolnione z tego obowiązku. 

Oświadczenie mogą złożyć osoby, które nabyły do tego uprawnienie w 2024 roku lub wcześniej, przy czym wówczas go nie złożyły.

Zgodnie z preferencyjnymi warunkami, dla osób, które prowadzą gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej, limit zużycia prądu wynosi 2000 kilowatogodzin. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku rodzin wielodzietnych, posiadających Kartę Dużej Rodziny. Jeśli jednak chodzi o osoby z niepełnosprawnością, jest on mniejszy i wynosi 1800 kilowatogodzin.

Grupy odbiorców naturalnie różnią się też dokumentami, które poza oświadczeniem o zamrożeniu cen prądu muszą dostarczyć dostawcy energii. Są nimi: kopia decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego (w przypadku rolników), kopia Karty Dużej Rodziny (w przypadku jej beneficjentów) lub kopia orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym bądź znacznym w przypadku trzeciej wymienionej grupy odbiorców.

Takie dokumenty można złożyć bezpośrednio w biurach obsługi sieci dystrybutorów, online lub za pośrednictwem poczty. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami bezpośrednio u dostawców energii.

Źródła: forsal.pl, dziennik.pl

Fot.: canva.com/ @gettyimages / pixabay

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.