Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Niespodziewane deszcze i upały, naukowe przełomy oraz ostatnie szansy. Podsumowanie roku 2021 – zmiany klimatu

Niespodziewane deszcze i upały, naukowe przełomy oraz ostatnie szansy. Podsumowanie roku 2021 – zmiany klimatu

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a to najlepszy czas na refleksję i podsumowania. Czym zaskoczył nas 2021 w kontekście zmian klimatu? Sprawdź listę przełomowych wydarzeń. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Upały i niechlubne rekordy 

Lato 2021 roku z pewnością przejdzie do historii. Ekstremalne fale upałów dotknęły każdego kontynentu, przynosząc ze sobą niechlubne rekordy najwyższych zanotowanych do tej pory temperatur:

  • 29.06 termometry w Lytton (Kanada) pokazały 49,6°C,
  • 09.07 upał w Dolinie Śmierci (USA) wyniósł 54,4°C, 
  • 11.08 w Syrakuzach (Włochy) odnotowano 48.8°C. 

Niespotykane dotąd upały doprowadziły do wielu katastrofalnych skutków. Naukowcy nie mają wątpliwości, że wraz z wzrastającą temperaturą Ziemi, takie rekordy będą pojawiać się coraz częściej. 

Szósty raport IPCC

9. sierpnia cały świat poznał pierwszą część 6. raportu Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Prace nad ostatnim raportem trwały 6 lat, a brało w nich udział 234 autorów i autorek z różnych krajów. 

Najnowsza publikacja IPCC nie pozostawiła wątpliwości. Świat nauki jest zgodny – to działania człowieka wpływają na ocieplenie atmosfery, lądów i oceanów, a skutki zmian klimatu już dzisiaj dotyczą każdego regionu na globie. Przekroczenie progu globalnego ocieplenia o 1.5°C jest już nieuniknione. 

Dzwony alarmowe są ogłuszające, a dowody są niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych i wylesienia dławią naszą planetę i narażają miliardy ludzi na bezpośrednie ryzyku – powiedział sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres. 

Raport przeczytasz tutaj

Pierwszy w historii deszcz na lodowcu w Grenlandii 

Pogodowych anomalii ciąg dalszy. 18. sierpnia National Snow & Ice Data Centre podzieliło się niespotykanym faktem. Pierwszy raz w historii na najwyższym szczycie lądolodu grenlandzkiego (3216 m n.p.m.) pojawił się deszcz. Na całą powierzchnię lądolodu spadło 7 miliardów ton wody – takich opadów nie widziano od 1950 roku. 

W dodatku to już trzeci przypadek w drugiej dekadzie XXI wieku, kiedy Summit Camp zaobserwował na tej wysokości wzrost temperatury powyżej 0°C. 

Nobel dla klimatologów

5. października 2021 ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Dwojgiem z nich są klimatolodzy – Syukuro Manabe oraz Klaus Hasselmann. Praca naukowa obu klimatologów miała znaczący wpływ na zrozumienie efektu cieplarnianego i powiązanie go z działalnością człowieka.

Uznanie osiągnięć Klausa Hasselmanna i Syukuro Manabe za godnych najważniejszego wyróżnienia w świecie nauki wyraźnie podkreśla, że współczesna wiedza o kryzysie klimatycznym jest oparta na wiarygodnych, solidnych i wieloletnich badaniach. 

Więcej o osiągnięciach noblistów przeczytasz na oficjalnej stronie Nagrody Nobla

COP26, czyli najważniejsza konferencja klimatyczna na świecie

COP to międzynarodowy szczyt klimatyczny, organizowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych od 1995 roku. Tym razem światowi przywódcy, negocjatorzy, przedstawiciele rządów, przedsiębiorstw, naukowców spotkało się w Glasgow. 

Wielu nazywało tegoroczną konferencję ONZ szczytem ostatniej szansy. Czy decyzje sprostały oczekiwaniom?

Nie chodzi o jakiś kosztowny, politycznie poprawny sen o przytulaniu królika lub lepsze przygotowanie, bla bla bla. Zielona ekonomia. Bla, bla, bla. Zero netto do 2050 roku. Bla, bla, bla. To wszystko, co słyszymy od naszych tak zwanych liderów. Słowa, które brzmią świetnie, ale jak dotąd nie doprowadziły do działania. Nasze nadzieje i ambicje toną w ich pustych obietnicach  – powiedziała Greta Thunberg podczas przemówienia na szczycie Youth4Climate.

Sukces czy porażka? O najważniejszych momentach COP26 przeczytasz tutaj:

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.