Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szklane domy to już nie fikcja literacka. Poznaj technologię FLUIDGLASS

Szklane domy to już nie fikcja literacka. Poznaj technologię FLUIDGLASS

FLUIDGLASS to projekt wielofunkcyjnego szkła, które jednocześnie pobiera energię ze słońca i kontroluje jej przepływ przez budynek. To może być rewolucja w sektorze zrównoważonego budownictwa. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Okno, które generuje energię

FLUIDGLASS to innowacyjna koncepcja fasad solarnych, która zwiększa wydajność cieplną budynku, jednocześnie oszczędzając energię aż do 70%. Co wyróżnia ten system to konstrukcja z transparentnego szkła, które ułatwia proces projektowania i modernizacji budynków pod wykorzystanie tej technologii. 

Wynalazcą tego przyszłościowego systemu fasadowego jest profesor Dietrich Schwarz z Instytutu Architektury i Rozwoju Przestrzennego na Uniwersytecie w Liechtensteinie. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską. 

YXO YUWwkB6WnaPrcWUtbUQivScAJRYFKqSIIuzpno3YVtQOX2QD7DFGqxc WDl09SzmoV4aMFHqTHOAHo8nSlLsZAGpSvi2mRPf3bi lBnOVg4cN9Lj9KcS2ZjZpkM2FFJkIKXr
Technologia FLUIDGLASS/źródło: fluidglass.eu

Wielofunkcyjność FLUIDGLASS

FLUIDGLASS to cztery funkcje w jednym szkle:

  1. umożliwia pozyskiwanie energii słonecznej, 
  2. działa jak warstwa izolacyjna, 
  3. kontroluje transmisję promieniowania słonecznego i temperaturę szkła, 
  4. zastępuje panele chłodzące i grzewcze. 

Wszystko to gwarantuje “magiczna” ciecz, która jest niezamarzającą zawiesiną mikrocząsteczek magnetycznych. Umieszczenie przygotowanego roztworu wewnątrz powłok szkła sprawia, że okno reaguje na poziom zacienienia oraz pozwala zbierać promieniowanie słoneczne i przekształcać go w energię.

Kiedy powstaną szklane, ekologiczne domy?

System szklanych fasad został przetestowany zarówno w ciepłym, jak i chłodnym klimacie. To potwierdziło wydajność systemu. W idealnych warunkach FLUIDGLASS jest w stanie wyprodukować 1 kw energii w godzinę. 

Wdrożenie fasad FLUIDGLASS to nadzieja dla zrównoważonego budownictwa. Innowacja łączy w sobie kolektor słoneczny, izolację cieplną, urządzenie cieniujące i panele grzewczo-chłodzące. 

W dodatku technologia jest jednocześnie prosta w produkcji i pozwala na szerokie zastosowanie, ponieważ opiera się na jednym podstawowym systemie. Pozostałe części mogą być dopasowywane do potrzeb budynku. 

Po udanym etapie testowania, FLUIDGLASS czeka na inwestorów, którzy pomogą wdrożyć system fasad solarnych na rynek. 

Źródła: cyric.eu, cordis.europa.eu, europeanenergyinnovation.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.