Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najciekawsze inwestycje w OZE w 2020 roku

solar

Najciekawsze inwestycje w OZE w 2020 roku

Przewiduje się, że ten rok był tylko zapowiedzią rewolucyjnych przemian w branży OZE, które mają nastąpić w 2021. Wśród rozmaitych inwestycji w źródła energii odnawialnej znalazło się kilka pionierskich, oryginalnych, zielonych projektów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Azja Wschodnia

Ten region świata jest jednym z najbardziej gęsto zaludnionych miejsc na globie. Azjatyckie kraje intensywnie inwestują w energię odnawialną. Ponadto Chiny zostały określone przez CSIS jako przywódca w tej dziedzinie. Na terenie Azji nie tylko aktywnie walczy się z zanieczyszczeniem powietrza, ale również tworzy oryginalne i wydajne inwestycje OZE. 

W koreańskim powiecie Hapcheon powstaje farma fotowoltaiczna na wodzie w kształcie kwiatu śliwy. Jeden z liderów w produkcji ogniw fotowoltaicznych Hanhwa Q-Cells promuje tym projektem nie tylko wykorzystywanie energii ze słońca, ale i pielęgnuje symbolikę regionu.

Z kolei w Chinach, które do 2060 roku chcą osiągnąć neutralność emisyjną, budowana jest farma fotowoltaiczna o imponującym wyglądzie pandy. Pomysłodawcy promują zieloną energię, a oryginalnym wyglądem farmy chcą przyciągnąć do idei OZE młodsze pokolenie.

sWaNeZSVumPsAm02okMwYMMQFJRBlYyOIVboow 3fNwosbKlbmnj255mXl4IgCcHFt8KtUMcF1xikLz1hlKRW9O8DPvBYjmHvqjFmH9MhD8hOs78J9JHen9y 3ML 5V9MGjKTPDO

Geotermia

W lodowo-wietrznej Islandii źródła energii odnawialnej już od dawna pokrywają wysoki procent zapotrzebowania na krajowe dostawy energii. Rzeczywiście wyspa jest w wyjątkowo komfortowej sytuacji energetycznej, dzięki naturalnym złożom energii geotermalnej.

Jednak z uwagi na wciąż rozwijający się przemysł, i tam do atmosfery emituje się gazy cieplarniane. Aby temu zapobiec, w tym roku rozpoczęto budowę największej na świecie instalacji, wychwytującej CO2. Projekt jest realizowany przy geotermalnej elektrowni Hellisheiði – największej takiej elektrowni w Islandii.

Dwutlenek węgla ma być składowany w podziemnych studniach głębinowych, a pionierska instalacja będzie wychwytywać około 4000 ton CO2 rocznie. Projekt zostanie ukończony w przyszłym roku.

Szyby, zamieniające resztki jedzenia na energię odnawialną

Scenariusz tego projektu stworzył nie Stanisław Lem, ale Carvey Maigue, student filipińskiego Mapúa University. Mężczyzna, jako pierwszy opracował system o nazwie AuREUS, który przekształca odpady żywnościowe w energię odnawialną, przy pomocy szyb skupiających promienie UV. 

Maigue pozyskał cząstki  luminescencyjne z owoców i warzyw, a potem umieścił je w żywicy. Dzięki temu wyemitowały one promienie UV do ogniw fotowoltaicznych, które przekształcają światło w energię elektryczną. Opracowana technologia może umożliwić przekształcanie całych budynków w pionowe farmy słoneczne. Wśród tak funkcjonalnych warzyw i owoców, Maigue wyróżnił ponad 78 roślin.

Zielony wodór z Majorki

Zielona, wodorowa wyspa Hysland ma produkować i rozprowadzać co najmniej 300 ton zielonego wodoru rocznie. Na realizację Green Hysland UE przeznaczyło 10 milionów euro. Celem projektu jest produkcja wodoru z energii słonecznej na Balearach, czyli archipelagu, który składa się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka i Ibiza.

Nigdy wcześniej podobne rozwiązanie propagujące energetyczny potencjał wodoru nie uzyskało takiej kwoty dofinansowania.

image 10
źródło: enstog.eu

Projekt ma wesprzeć cele Hiszpanii w kontekście wykorzystania wodoru w branży transportu. Do 2030 roku Hiszpanie planują osiągnąć zeroemisyjność, co wiąże się z wykorzystaniem wyłącznie zielonych, odnawialnych źródeł energii.

Holenderskie panele PV

Największy i najwydajniejszy dach solarny na świecie znajduje się w mieście Venlo w Holandii i ma wielkość około dwudziestu boisk piłkarskich. W centrum magazynowo-logistycznym PVH Europe umieszczono prawie 50 tys. paneli fotowoltaicznych o szczytowej mocy 18 megawatów. PVH Europe to globalna siedziba główna marek Tommy Hilfiger i europejskich oddziałów Calvin Klein, należących do PVH Corp.

W Polsce

W naszym kraju, choć tempo zmian nie jest tak dynamiczne, jak na innych kontynentach, np. w Ameryce Północnej, czy Australii i Oceanii, to w tym roku powstało wiele inicjatyw, które wpływają na zwiększenie udziału energii odnawialnej w energetyce kraju. Szczególnie wyróżnia się ilość zamontowanych paneli fotowoltaicznych w gospodarstwach, rozwój farm fotowoltaicznych oraz coraz większa ilość narzędzi dostosowanych do rozwoju elektromobilności w kraju. Dużą szansą dla Polski są inwestycje w energetykę morską – wymagają one jednak odpowiednich regulacji ze strony polityków oraz dofinansowań i wkładu inwestorów. W przyszłym roku możemy spodziewać się wzrostu popularności magazynów energii i pomp ciepła na rynku OZE.

AGH

Kiedy miasto Kraków inwestuje w zielone i przyjazne rozwiązania dla mieszkańców, największa polska uczelnia techniczna AGH, montuje własne projekty fotowoltaiczne.

Okolice miasteczka studenckiego słyną już nie tylko ze studenckich imprez, ale i ze zrównoważonych rozwiązań, wykorzystujących źródła energii odnawialnej. Studenci z Koła Naukowego Nova Energia sami zaprojektowali i zbudowali ławkę fotowoltaiczną. 

Panele PV zamontowano też na dachu akademika Moniuszko, a na terenie miasteczka znajduje się ładowarka do pojazdów elektrycznych.

Biogazownia

Z kolei w Wielkopolsce ma powstać pierwsza, krajowa instalacja do fermentacji selektywnie zbieranych odpadów. Dzięki procesom fermentacji powstaje gaz, który  z kolei posłuży do wytwarzania energii, a także wartościowego kompostu. Ta inwestycja wpisuje się również w idee gospodarki o obiegu zamkniętym. Program „Zero odpadów” pozwoli gminom osiągać ekologiczne cele, które wynikają z efektywnej segregacji odpadów.

Wśród kreatywnych i zaawansowanych rozwiązań, wykorzystujących OZE, mogłaby znaleźć się jeszcze szklarnia solarna do uprawy jarzyn, wykorzystanie obierków z ziemniaków, czy inne rozwiązania, służące ograniczeniu emisji. Czekamy na więcej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.