Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nie orki z Majorki, ale zielony wodór!

plaża

Nie orki z Majorki, ale zielony wodór!

Promienie słoneczne na Majorce będą pełnić funkcję nie tylko wypoczynkową i rekreacyjną. Oprócz złocistego odcieniu skóry, mieszkańcy Europy będą mogli docenić energetyczny potencjał słońca, który przekształci się w jedno ze źródeł energii odnawialnej – zielony wodór.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Projekt Green Hysland otrzymał dotację 10 milionów euro z Unii Europejskiej w ramach uruchomionego niedawno programu dotyczącego inwestycji w energię odnawialną. Jego celem jest produkcja wodoru z energii słonecznej na Balearach, czyli archipelagu, który składa się z kilku wysp, z czego trzy największe to Majorka, Minorka i Ibiza.

Przedsiębiorstwo na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych wybrało w ramach decyzji Komisji Europejskiej właśnie ten projekt i postanowiło przyznać mu dotację. Suma 10 milionów euro to jak do tej pory najwyższa kwota, jaką UE przyznała w ramach dotacji krajom śródziemnomorskim. Nigdy wcześniej podobne rozwiązanie propagujące energetyczny potencjał wodoru nie uzyskało takiej kwoty dofinansowania.

Nadszedł czas, aby pójść tą drogą. Projekty takie jak ten powinny być przykładem dla innych wysp, które mogą wspaniale wykorzystać swój potencjał wyspiarski. – powiedziała Sara Aagesen, hiszpańska Sekretarz Stanu ds. Energii.

Zielona, wodorowa wyspa Hysland ma produkować i rozprowadzać co najmniej 300 ton zielonego wodoru rocznie. Projekt jest również bezpośrednio związany z jednym z założeń Hiszpanii, która chce wykorzystać wodór także w branży transportu. W dążeniu do osiągnięcia zeroemisyjności do 2030 roku Hiszpanie mają w planie produkować wodór ze źródeł energii odnawialnej.

Wzór do naśladowania

Firma Acciona, zatrudniająca obecnie 30 000 pracowników, także w 30 innych krajach świata, ma nadzieję, że inni potentaci i dostawcy energii, wezmą przykład z Hysland, zakładając podobny model biznesowy związany z OZE.

Hiszpania ma ogromną szansę, aby wykorzystać potencjał zielonego wodoru, który będzie kluczowy w osiągnięciu neutralności klimatycznej, ale również będzie stanowił obiecujący aspekt gospodarczo-ekonomiczny. Dzięki temu wygenerujemy nowe szanse na zatrudnienie. – skomentowała Sara Aagesen.

W ramach funkcjonowania Hysland ma wytwarzać energię i paliwo dla autobusów, samochodów, stacji tankowania wodoru i wypożyczalni pojazdów. Potencjał zielonego wodoru zostanie wykorzystany też do wytworzenia energii w budynkach mieszkalnych, jak i przestrzeniach komercyjnych. Energia z Hysland ma zostać wykorzystana także do zasilania pomocniczego promów.

Kluczowy wodór

Projekt o wartości 50 mln euro obejmuje również wtrysk zielonego wodoru do sieci gazociągów na Majorce. Proces ten jest związany z założeniami dekarbonizacji na wyspie i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. 

Projekty takie jak Green Hysland są potwierdzeniem na ciągły postęp w drodze do dekarbonizacji.powiedział dyrektor Enagás, Antonio Llardén.

Konsorcjum składa się z ponad 30 podmiotów z 11 różnych krajów UE i świata. Wśród reprezentantów są między innymi hiszpańskie Enagás i Acciona oraz Gasnam, H2 Chile, HyCologne, Krajowe Centrum Wodoru (CNH2), Hiszpańskie Stowarzyszenie Wodoru, Instituto Balears de Energia, Ports de Balears i Unversitat de Balears.

Czas trwania projektu ma wynieść około 4 lata. W 2025 roku Majorka chce znacznie zmniejszyć emisję CO2. Przewiduje się, że Hysland będzie też inicjatorem powstania innych wysp wodorowych na terenie Europy –  na Teneryfie, Maderze, w Holandii, Wyspach Greckich oraz w Irlandii.

Źródło: rechargenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.