W Chinach powstaje elektrownia fotowoltaiczna w kształcie pandy

Które zwierzę najbardziej kojarzy się z Chinami? Zdecydowanie panda wielka. Uwielbiamy te niesamowite stworzenia za delikatną naturę i uroczy wygląd. Nic dziwnego zatem, że kiedy w mieście Datong instalowano elektrownię fotowoltaiczną, inżynierowie zdecydowali się nadać jej kształt pandy. Architektura jak najbardziej odpowiednia, ponieważ firma odpowiedzialna za projekt, nosi nazwę “The Panda Green Energy”. 

Panda – nie tylko urocza, ale i ekologiczna 

Ze względu na swój nietypowy dizajn, elektrownia nosi nazwę “Panda Power Plant”. Będzie ona dostarczać dodatkową ilość energii odnawialnej, wymaganej do napędzania wciąż dynamicznie rozwijającej się gospodarki Chin. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Po uruchomieniu elektrownia o powierzchni 248 akrów będzie w stanie produkować 3,2 mld kilowatogodzin energii słonecznej w ciągu następnych 25 lat. Odpowiada to ilości energii wytworzonej przez milion ton węgla i zmniejszy emisję CO2 o 2,74 mln ton.

Wizualizacja oraz faktyczny projekt elektrowni.

Białe i czarne panele zostały wyprodukowane przez firmę przy użyciu zarówno ciemniejszego krzemu monokrystalicznego, jak i jaśniejszych ogniw cienkowarstwowych, a następnie zostały odpowiednio ułożone, aby stworzyć pandę. 

Darmowa reklama i inspiracja dla młodzieży

Elektrownia słoneczna w nietypowym kształcie nie tylko stanowi interesujący dodatek do krajobrazu, lecz także stała się darmową reklamą dla firmy. Historia i zdjęcia projektu obiegły agencje informacyjne i media społecznościowe na całym świecie. 

– Aby napędzać globalne zastosowanie i rozwój zielonej energii, UNDP nawiązał współpracę z Panda Green Energy Group w celu promowania czystych technologii i zwiększenia zaangażowania następnego pokolenia młodych liderów w podejmowanie działań w zakresie zmian klimatycznych. Kampania ma na celu zaangażować i zainspirować młodzież w Chinach i na całym świecie do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i zapewnić platformy do poszukiwania pomysłów na stawienie czoła najtrudniejszym wyzwaniom tego świata czytamy w oświadczeniu firmy Panda Green Energy Group. 

Przypomnijmy, że podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu chiński prezydent Xi Jinping, oświadczył, że ambicją Chin jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2060 roku.

Źródło: thinkinghumanity.com