Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Europa pali pelletem, a produkcja nie nadąża za popytem

Europa pali pelletem, a produkcja nie nadąża za popytem

Bardzo duży popyt na pellet przekroczył możliwości produkcyjne. Co roku produkcja pelletu w Europie wzrasta o kilka procent. O ile wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Popyt na pellet w Europie

Czy w Europie chętnie spalamy pellet? Jak się okazuje, ta forma staje się coraz bardziej preferowanym paliwem służącym do ogrzewania. Wraz z odchodzeniem od węgla, europejskie gospodarki szukają zamienników dla paliw kopalnych. Gospodarstwa domowe, mieszkańcy wsi i rolnicy chętnie sięgają właśnie po pellet. Światowym liderem w wykorzystywaniu go na skalę światową są Włosi.

Europejska Komisja Gospodarcza (EKG) podała dane dotyczące spalania pelletu w Europie w ostatnich latach. EKG stwierdziła, że produkcja pelletu nie nadąża za konsumpcją. W 2020 roku europejska produkcja wzrosła o 4% względem poprzedniego roku, a światowa o 5%. W ciągu 5 lat produkcja na naszym kontynencie zwiększyła się w sumie o ok. 34%.

Jednak, jak podaje EKG, wzmożona produkcja i tak nie nadąża za rosnącym popytem na pellet. Skutkiem tego jest np. zwiększony import.

Pomimo że UE jest największym producentem pelletu na świecie, to w latach 2019 i 2020 importowała blisko 10 milionów ton pelletu rocznie z krajów takich jak USA, Kanada i Rosja. Ameryka Północna zwiększyła dwukrotnie swoją produkcję zwłaszcza przez zapotrzebowanie Europy, podobnie, jak Rosja, która produkowała w zeszłym roku trzykrotnie więcej pelletu niż siedem lat temu. Znaczną część rosyjskiego surowca kupuje też Korea Południowa.

Pellet na wagę…

Zainteresowanie pelletem drzewnym na rynkach osiągnęło w ciągu ostatniej dekady najwyższy poziom w historii. Do 2018 roku głównym jego odbiorcą była Wielka Brytania. Teraz kraj inwestuje w energię odnawialną i wodór. W II kwartale 2021 roku udział kraju w rynku pelletu spadł do 34%. Zamiast Anglii, import zwiększyły takie kraje jak Holandia, Japonia i Dania.

Ceny importowe pelletu przemysłowego wahały się między 160-200 dolarami za tonę w II kwartale 2021 roku. Kwoty były zarazem wyższe niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Najwyższe ceny pelletu ma Dania i Wielka Brytania. Z kolei w Holandii ceny w ciągu czterech lat wzrosły o 40 euro za tonę.

Sekretarz generalny Bioenergy Europe (stowarzyszenia biomasy i bioenergii), Jean-Marc Jossart, przyznał, że wsparcie ze Społecznego Funduszu Klimatycznego umożliwiłoby obywatelom przejście z urządzeń grzewczych opartych na paliwach kopalnych na nowoczesne i wydajne piece na pellet.

Gospodarki Europy i świata

Europejska Komisja Gospodarcza (EKG), mająca siedzibę w Genewie, jest jedną z komisji regionalnych ONZ. Komisja składa się z 56 państw członkowskich: europejskich, Kanady, USA, Izraela i krajów byłego ZSRR. Celem EKG jest dążenie do wzrostu gospodarek, wzmacnianie relacji ekonomicznych, a także ochrona środowiska. Poprzez współpracę pomiędzy UE a EKG przyjęto cztery konwencje o kontroli zanieczyszczeń.

Czym jest pellet? 

Pellet to paliwo, które wytwarza się z biomasy. Pellet ma formę stałą i najczęściej występuje w formie granulatu, pochodzącego ze sprasowanych trocin i wiór drzewnych. Granulki są niewielkie – mają rozmiar około 6-8 mm. To źródło energii zalicza się do jednego z najefektywniejszych form energetycznych. Z pelletu chętnie korzystają wiejskie i rolnicze gospodarstwa domowe. Popiołu używa się do nawożenia gleb.

Więcej informacji o pellecie znajdziesz tutaj.

źródło: bioenergy-news.com, greengrowthknowledge.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.