Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Plastik to nowy węgiel”. Zanieczyszczenie plastikiem groźniejsze niż elektrownie węglowe?

“Plastik to nowy węgiel”. Zanieczyszczenie plastikiem groźniejsze niż elektrownie węglowe?

Zanieczyszczenie plastikiem to plaga ludzkości. Produkcja plastików przyczynia się do emisji milionów ton gazów cieplarnianych, w szczególności metanu, który jest uważany za 25 razy silniejszy niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze. Czy plastik zastąpi elektrownie węglowe i okaże się w przyszłości największym źródeł gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Plastik jak węgiel. Zanieczyszczenie plastikiem

W najnowszym raporcie opublikowanym przez Beyond Plastics pojawiła się śmiała teza, która miałaby potwierdzać, że produkcja tworzyw sztucznych wyprzedza pod względem emisji zanieczyszczenia z elektrowni węglowych. Czy to prawda? „Plastik to nowy węgiel”, powiedziała Judith Enck, odpowiedzialna za publikację raportu i szokujących danych. „Musimy zmniejszyć zużycie plastiku, jeśli mamy jakąkolwiek szansę na osiągnięcie celów związanych ze zmianą klimatu”.

Cały raport: https://www.beyondplastics.org/plastics-and-climate

W przełomowym raporcie opublikowanym 21 października i zrealizowanym w Bennington College w Vermont czytamy, że do 2030 roku przemysł tworzyw sztucznych będzie emitować więcej gazów cieplarnianych niż elektrownie węglowe w USA. Raport nosi nazwę New Coal: Plastics and Climate Change ”, co oznacza: “Nowy węgiel: plastik i zmiany klimatu”.

Judith Enck prowadzi na Bennington College kurs dotyczący polityki środowiskowej. Kładzie w nim nacisk na determinację w podejmowaniu publicznych działań i rozwiązywania problemu, jakim jest produkcja i nadmiar plastiku. 

FP7DBl7gQ4P4OdbYpkwHyRLTV6IpSLJd 8FVB8ELQDsrCd4

Ilość CO2 w tonach wyemitowana w ciągu roku w poszczególnym stanie w USA, fot. beyondplastics.org

Czy produkcja plastiku emituje więcej CO2 i metanu niż elektrownie węglowe?

Organizacje Bloomberg Philanthropies oraz Beyond Coal donoszą, że ponad 65% amerykańskich elektrowni węglowych zostało wycofanych z użytku w zeszłym roku. Chociaż jest to niezwykłe osiągnięcie, świat będzie musiał zmierzyć się z jeszcze większym emitentem – plastikowym przemysłem.

Każdy krok przyczynia się do emisji milionów ton gazów cieplarnianych, w szczególności metanu, który jest uważany za 25 razy silniejszy niż dwutlenek węgla w zatrzymywaniu ciepła w atmosferze.

Powszechnie stosowana metoda pozyskiwania gazów, takich jak etan i metan, potrzebnych do produkcji tworzyw sztucznych, wiąże się z uwalnianiem do atmosfery szkodliwych ilości metanu. Zagrożeniami są też możliwe skażenia wód powierzchniowych i gruntowych, a nawet trzęsienia ziemi. 

Chcesz wiedzieć, jak powstaje plastik? Proste wyjaśnienie krok po kroku.

Plastikowy kraj. Jak plastik może szkodzić środowisku?

Według danych zawartych w raporcie programu Beyond Plastics w USA produkcja plastiku jest  odpowiedzialna za emisje 232 milionów ton gazów cieplarnianych rocznie, co odpowiada ilości emisji z elektrowni węglowych o łącznej mocy  116,5 gigawatów. Liczby te prawdopodobnie wzrosną wraz ze wzrostem produkcji.

Co gorsza, według analityków, decydenci nie biorą pod uwagę niwelowania wpływu sektora plastiku na środowisko i zmiany klimatu. Głównie skupiają się na redukcji emisji z gospodarki węglowej. 

Prezes Beyond Plastics i były regionalny administrator amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA), Judith Enck celowo opublikowała raport na krótko przed szczytem klimatycznym w Glasgow.

Pojawia się sporo dyskusji na temat odpadów, ale to i tak niewiele. A znaczny wkład produkcji tworzyw sztucznych w zmiany klimatu nie jest na porządku dziennym.

W raporcie „New Coal: Plastics and Climate Change” znajdują się liczne przykłady etapów produkcji plastiku. Począwszy od pozyskiwanie surowców, energii, transportu, produkcji i utylizacji. Okazało się, że sam amerykański przemysł tworzyw sztucznych jest obecnie odpowiedzialny za co najmniej 232 miliony ton gazów cieplarnianych rocznie.

O ile nie mieszka się w społecznościach, w których to się dzieje, to się po prostu o tym nie wie – dodaje Enck.

W 2019 roku Centrum Międzynarodowego Prawa Ochrony Środowiska (CIEL) opublikowało podobny raport o nazwie „Plastik a zmiany klimatyczne : ukryte koszty plastikowej planety”. Dane ujawniały np. informacje o gigantycznym śladzie węglowym przemysłu tworzyw sztucznych.

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Aby stworzyć plastikowe opakowania na żywność i butelki na napoje, które są wszechobecne w naszym codziennym życiu, stosuje się wiele nieekologicznych działań. Plastik jest szkodliwy ze względu na szereg czynności, począwszy od wydobycia surowców, przez ich transport, aż po utylizację i niewłaściwe zagospodarowanie odpadami. Nieraz dochodzi także do katastrof ekologicznych. Z ziemi wydobywa się gazy oraz ropę, transportuje się surowce i przetwarza je. 

Foki uwięzione w plastikowych torbach? Przeczytaj koniecznie: Ocean plastiku. 

źródło: beyondplastics.org, news.mongabay.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.