Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Panele fotowoltaiczne wykrywają mikropęknięcia za pomocą dźwięku!

Panele fotowoltaiczne wykrywają mikropęknięcia za pomocą dźwięku!

Zespół naukowców z Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej i Instytutu Badawczego Energetyki testuje panele słoneczne, wysyłając na nie… fale dźwiękowe. Efekty ich pracy mogą przyczynić się do znacznego udoskonalenia branży fotowoltaiki, zapobiegając stratom mocy wynikającym z uszkodzeń mechanicznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Prace nad polepszeniem technologii

Badacze obrali sobie za cel zminimalizowanie skutków, jakie małe pęknięcia powodują w module fotowoltaicznym. Chcą tak udoskonalić technologię, by drobne uszkodzenia mechaniczne panelu, wynikające np. z niekorzystnych warunków atmosferycznych, nie powodowały straty mocy.

Mikropęknięcia mogą powstać np. podczas uderzeń gradu, również wietrzne dni mogą przyczynić się do szybszego zużycia modułu. Ze względu na te warunki, warto teżubezpieczyć instalację, więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule:

Przebieg doświadczenia

Podjęto próbę zbadania dotychczasowych metod symulacji zginania panelu pod wpływem wiatru za pomocą modelowania komputerowego. Naukowcy stwierdzili, że obecne techniki były zbyt agresywne i nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Zespół przymocował panele do drewnianych ram i wypuścił głośne basowe rytmy w moduły. To spowodowało, że elementy zginały się i wyginały, jakby były popychane przez silny wiatr.

Bas był odtwarzany na poziomach infradźwiękowych, czyli częstotliwości, których ludzkie ucho nie jest w stanie wykryć. W rezultacie wieloletnie skutki wibracji i zginania, które w rzeczywistości są wynikiem oddziaływania wiatru, mogą być testowane w ciągu kilku godzin lub dni.

Podobne inicjatywy

Innym przykładem zastosowania dźwięku w fotowoltaice jest metoda grupy naukowców z Uniwersytetu Utah (UU) w Stanach Zjednoczonych. Badacze zaprezentowali w tym roku technikę izolowania poszczególnych źródeł „szumu” elektrycznego w ogniwie słonecznym.

Dzięki ich pracy udało się stwierdzić kilka kluczowych obszarów w ogniwie, w których generowany był szum. Dalsze badania mogłyby doprowadzić do lepszej wydajności instalacji fotowoltaicznych.

Źródło: pvmagazine.com, nrel.gov

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.