Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rotterdam walczy z powodziami za pomocą zielonych dachów!

Rotterdam walczy z powodziami za pomocą zielonych dachów!

Dziesięć lat temu podupadła dzielnica Zomerhofkwartier w Rotterdamie została przeznaczona do przebudowy. Dziś jest przepełnionym roślinnością domem dla młodych przedsiębiorców. W efekcie projekt nie tylko przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale i pomaga w zapobieganiu powodzi!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Metamorfoza dzielnicy „ZoHo”

Zespół architektów z siedzibą w Rotterdamie, składający się z firm: ECHO, Orange Architects, More Architecture, Studio Nauta i MoederscheimMoonen Architects, wygrał konkurs, którego nagrodą była realizacja bardzo ważnej misji. Przebudowa podupadłej dzielnicy „ZoHo” w Rotterdamie.

Nowe osiedle, miało nie tylko wprowadzić nowe standardy życia mieszkańców i pracy w mieście, ale i mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.

3SsXeNJnXgcvZegO Y6nbPDq86INHN1lXnoMfUtiQA4YkutVw I2o8 pZIh74qNCcgmzAfydaZGvqH95fnCoNmRO6j XSbaAA9XYotsFU xBAMfadNAZft

Fot: ZoHo/ źródło: worldarchitecture.org

Efekt prac firm przerósł najśmielsze oczekiwania. Dzielnica wypełniła się zielenią i stała się prawdziwą oazą w zabieganym mieście.

Ekologiczna dzielnica zapobiega powodziom

Przestrzeń dzielnicy „ZoHo” nie tylko ujmuje przepięknym wyglądem, ale i pełni bardzo ważną funkcję: pomaga zapobiegać powodziom w okolicy, ogrody znajdujące się na dachach budynków działają jak gąbka deszczowa.

Niestety sama roślinność była niewystarczająca przy intensywniejszych deszczach.

– Pojawia się problem, gdy deszcze są naprawdę ulewne, drogi wokół są zablokowane, a służby ratunkowe nie mogą wejśćpowiedział projektant Bas Sala.

Studio Bas Sala znalazło rozwiązanie tego problemu. Wprowadzili system magazynowania wody, który został umieszczony w wysokich napisach z czarnego drewna. Napisy przedstawiają nazwę „ZoHo” dzielnicy.

rq2BfFXtCcaiDnBXjD es9pXXDm936sBIl6Jmxjw2By3ON1 rKZl4Uf

Fot: Napis dzielnicy/ źródło: rotterdaminnovationcity.com

Gdy nadchodzi deszczowa pogoda lub gdy ogród jest zbyt suchy, za pomocą aplikacji otwiera się rura w dolnym rogu wielkiego napisu. System pobiera deszczową wodę lub podlewa nią roślinność w zależności od aktualnych potrzeb.

źródło: rotterdaminnovationcity.com, reuters.com, worldarchitecture.org, Fot: designboom.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.