Elektrownie węglowe zatruwają wodę – amerykańscy ekolodzy alarmują

Amerykańscy ekolodzy alarmują – prawie każda elektrownia węglowa w Stanach Zjednoczonych powoduje zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Kompleksowa analiza usuwania skutków odpadów popiołu węglowego pokazała to dobitnie. Spośród 265 elektrowni monitorujących wody podziemne, aż u 242 odnotowano zanieczyszczenia przynajmniej jednym niebezpiecznym związkiem pochodzącym ze spalania węgla. Rząd jeszcze pogarsza sytuację.

Ceny prądu w Polsce: od ujemnych po 50 tys. zł/MWh

Do tej pory elektrownie zawsze otrzymywały wynagrodzenie za dostarczany na rynek prąd. To się jednak zmieni. Od przyszłego roku mogą zdarzać się godziny, w których elektrownie dopłacą, aby móc produkować energię. Zmiany idą też w drugą stronę – o ponad 33 razy wzrośnie maksymalna cena prądu na giełdzie.

Spada globalna ilość inwestycji w elektrownie węglowe

Najnowszy raport „Boom&Bust 2018 – analiza światowej energetyki węglowej”, przygotowany przez organizacje międzynarodowe, pokazuje, że już drugi rok z rzędu priorytetowe wskaźniki dla nowych mocy w elektrowniach węglowych istotnie spadły w skali globalnej. Liczba zapoczątkowanych w 2017 roku inwestycji, w stosunku do roku 2015, zmniejszyła się prawie o 3/4.

Finlandia wcześniej porzuci elektrownie węglowe?

Początkowo Finlandia zadeklarowała, że elektrownie węglowe na jej terytorium przestaną działać do 2030 roku. Obecnie, rozważana jest zmiana tego stanowiska, tak by wyłączyć je do 2025 roku. Przyśpieszenie planu o pięć lat miałoby na celu jak najszybszą redukcję emisji CO2. By pokryć niezmienne zapotrzebowanie na energię, Finlandia planuje podjąć inwestycje, które pozwoliłyby na zastąpienie węgla gazem. Prócz tego wciąż planowane są zielone projekty, takie jak: elektrownie wodne czy spalarnie biomasy.