Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie elektrownie węglowe niezmiennie największymi emitentami w UE

Polskie elektrownie węglowe niezmiennie największymi emitentami w UE

Według analizy przeprowadzonej przez organizację „Ember” wydobycie węgla na terenie Unii Europejskiej odpowiada za ponad 60% wszystkich emisji w całym sektorze energetycznym. Za ten stan rzeczy w zdecydowanej większości odpowiadają – Polska i Niemcy. Elektrownie węglowe tych krajów zdominowały ranking najbardziej emisyjnych zakładów energetycznych w Unii Europejskiej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Węgiel zanieczyszcza Europę

Unia Europejska ma ambitne plany dotyczące polityki klimatycznej. Jednym z głównych wyzwań postawionych krajom wspólnoty jest znaczące ograniczenie emisji CO2 w ciągu najbliższych kilkunastu lat poprzez ograniczenie wydobycia i spalania paliw kopalnych. A jak wygląda to dziś? W których krajach Unii Europejskiej elektrownie emitują najwięcej dwutlenku węgla?

10 najbardziej emisyjnych elektrowni w Unii Europejskiej odpowiadało w 2022 roku za jedną czwartą ogółu emisji sektora energetycznego i 13% wszystkich emisji odnotowanych w systemie EU-ETS.

– Elektrownie węglowe to recydywiści na brudnej liście Unii Europejskiej stwierdził Harriet Fox, analityk Ember.

Jak wyliczyła organizacja Ember cały sektor energetyczny UE wyemitował w 2022 roku 739 milionów ton gazów cieplarnianych. Węgiel niezmiennie dominuje na terenie krajów wspólnoty, jednak na przestrzeni ostatnich lat widać zmiany. Emisje ze spalania węgla w 2022 r. były o 40 proc. niższe niż dekadę temu.

Polska elektrownia najbardziej emisyjna

Tendencję, przedstawioną wyżej można dostrzec również w przypadku Polski I Niemiec. W ciągu dekady nasz kraj zmniejszył emisję z energetyki węglowej o 12%. Niemcy pod tym względem poprawili się zdecydowanie bardziej, bo ograniczyli CO2 w wyniku wydobycia węgla o 37%.

Mimo poprawy oba kraje zdominowały listę 10 najbardziej emisyjnych elektrowni w UE. 

Na pierwszym miejscu w zestawieniu za 2022 rok przygotowanym przez Ember znalazła się się Elektrownia w Bełchatowie, która uwolniła do atmosfery aż 35 mln ton CO2.

Miejsce tego obiektu w rankingu nie może dziwić, bo już od 2005 roku określany jest jako największy truciciel Europy. Czy jest szansa na zmianę? Zgodnie z planem, po 2050 roku nastąpi likwidacja wyrobisk górniczych bełchatowskiego kompleksu energetycznego. Na zmianę lidera w rankingu najbardziej emisyjnych elektrowni w Unii Europejskiej będziemy musieli jeszcze dłuższy czas poczekać.

Kolejne trzy miejsca zajmują obiekty z Niemiec – Neurath, Boxberg i Niederaussem. W dziesiątce najbardziej emisyjnych elektrowni w Europie znalazły się jeszcze dwa polskie zakłady energetyczne – w Kozienicach (5 miejsce) i Turów (9 miejsce).

unnamed
Polskie elektrownie węglowe niezmiennie największymi emitentami w UE

Źródło: euronews.com, 300gospodarka.pl, ember-climate.org

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.