Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Węgiel podrożał już o 60%, prąd o 90%! Apel do Morawieckiego o wsparcie ocieplania domów i fotowoltaiki

Węgiel podrożał już o 60%, prąd o 90%! Apel do Morawieckiego o wsparcie ocieplania domów i fotowoltaiki

Polski Alarm Smogowy (PAS) sprawdził ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego w 32 składach we wszystkich województwach. W styczniu 2022 węgiel był droższy średnio aż o 60% niż w tym samym okresie rok wcześniej. W związku z rosnącymi cenami wszystkich nośników energii PAS apeluje do Premiera Morawieckiego o jak najszybsze wdrożenie programu wspierającego ocieplenie domów oraz przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń dla fotowoltaiki.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Węgiel podrożał już o 60%

Na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego pracownicy CEM Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej sprawdzili wzrost cen węgla, na przykładzie gatunku orzech klasa 1. Jeszcze rok temu za tonę takiego węgla trzeba było średnio zapłacić zaledwie 880 złotych. „Zaledwie” na tle dzisiejszych cen – węgiel podrożał znacznie – orzech kosztuje teraz 1260 złotych za tonę, średnia cena wynosi nieco ponad 1400 zł, a najwyższą odnotowaną przez CEM ceną było 1760 złotych. Średnio zapłacimy o 60 % więcej niż rok temu.

21 zł – tyle średnio miesięcznie zapłacimy więcej za prąd w 2022 roku. Ceny za prąd dla przeciętnego Kowalskiego wzrosną o ok. 24% w 2022 roku. Już podniosły się o ok. 90% od listopada 2020 roku. Zdrożeje też gaz.

Równie znacząco wzrosły ceny pelletu drzewnego – średnia cena rok temu wynosiła 918 zł za tonę, a obecnie trzeba zapłacić aż 1460 zł. Co więcej, sprzedawcy na składach często informowali o niskiej dostępności tego paliwa. Spowodowane jest to coraz większą popularnością kotłów na pellet drzewny, które dotowane są w ramach programów rządowych i samorządowych. Mocno wzrosła także cena drewna kominkowego – aż o około 40% w przeciągu roku.

W związku z galopującymi cenami praktycznie wszystkich nośników energetycznych (węgla, gazu, energii elektrycznej i biomasy) Polski Alarm Smogowy wystosował dziś apel do Premiera Mateusza Morawieckiego.

Apel do Premiera

Polski Alarm Smogowy zaapelował 2 lutego 2022 roku o pilne działania rządu na rzecz poprawy efektywności energetycznej budynków w Polsce oraz przywrócenie wcześniejszego systemu rozliczeń dla prosumentów.

Najlepszą tarczą przed rosnącymi cenami energii jest poprawa efektywności energetycznej budynków, a więc zmniejszenie ilości energii, która jest potrzebna, żeby je ogrzać, bez względu na rodzaj używanego paliwa – mówi Andrzej Guła, lider PAS.

Większe wsparcie do ocieplenia domów nie tylko obniży rachunki za ogrzewanie, ale również pomoże w walce ze smogiem i poprawi niezależność energetyczną Polski. Najtańsze, najbezpieczniejsze i najbardziej ekologiczne paliwo to takie, którego nie musimy spalać – dodaje Guła.

Jak pokazują badania Polskiego Alarmu Smogowego, ponad 30% budynków jednorodzinnych w Polsce nie posiada żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych, a kolejne 40% ma niski bądź bardzo niski stan ocieplenia przegród (ścian i stropów).

W związku z tym Polski Alarm Smogowy apeluje do Premiera między innymi o:

– przygotowanie programu zwiększającego efektywność energetyczną w budynkach wielorodzinnych (poprzez dokapitalizowanie i usprawnienie działania Funduszu Termomodernizacji i Remontów);

wzmocnienie inwestycji na rzecz efektywności energetycznej w budynkach jednorodzinnych;

– wypracowanie mechanizmów przywracających korzystne rozliczenia dla prosumentów.

Nie wszyscy przedstawiciele branży uważają, że trzeba przywrócić stary system rozliczania energii z instalacji fotowoltaicznych. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak rozliczać się w dotychczasowym systemie jeszcze przez 15 lat, zobacz artykuł:

źródło: mat. prasowe, zdj. – Olaf Kosinsky (kosinsky.eu)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.